A A+ A++

23 czerwca br. w Wygodzie uczczono pamięć polskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie w Czerwonym Borze, w 80. rocznicę jej stoczenia.

1944 r. w lasach Czerwonego Boru, zgrupowano ok. 250 żołnierzy polskich z 33. i 71. pułków piechoty Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej. Partyzanci chcieli przeprowadzić atak na więzienie w Łomży i uwolnić aresztowanych przez Niemców ok. 150 mieszkańców Zambrowa i okolicznych miejscowości. Do ataku ostatecznie nie doszło, ale partyzanckie zgrupowanie zostało wykryte i otoczone przez kilka tysięcy żołnierzy i żandarmów niemieckich uzbrojonych w karabiny maszynowe i ciężkie moździerze. Gdy partyzanci chcieli wydostać się z okrążenia, doszło do krwawej bitwy. W walkach zginęło około stu Polaków.

Na zaproszenie Wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa Starosta Zambrowski Edyta Marchelska-Groszfeld wzięła udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy bitwy w Czerwonym Borze.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Polową, po której nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie.

Następnie przy pomniku odczytano apel poległych, który został przeprowadzony przez 18 Łomżyński Pułk Logistyczny. Oddano także Salwę Honorową i złożono kwiaty pod pomnikiem.

Po części oficjalnej przy Szkole Podstawowej w Wygodzie wszyscy zgromadzeni mieli możliwość spotkać się na pikniku, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądało obozowisko partyzanckie wykonane przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński oraz spróbować pysznej grochówki.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zambrowie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułINICJATYWA – gdzie tkwi sukces? |#LPU24.pl
Następny artykułSmakuj w Rososzy – Kulturalna Impreza Plenerowa