A A+ A++

Widmo zabudowania halami magazynowymi blisko 80 ha gruntów między Łazami a Stefanowem budzi ogromne obawy okolicznych mieszkańców. Na razie procedowane jest uchwalenie planu dla jednej z działek nieopodal bloków komunalnych przy ul. Przyszłości w Łazach.

Jeśli tylko okoliczni mieszkańcy dowiedzą się o planach zagospodarowania położonych nieopodal gruntów pod budowę hal magazynowych, rozpoczynają się protesty. Nie inaczej jest w Łazach i Stefanowie, gdzie ogromne, puste jeszcze tereny, leżące w obszarze między ulicami Przyszłości, Produkcyjną, Ułanów i al. Krakowską, mogą być wykorzystane zgodnie ze studium pod zabudowę usługową. Wielu mieszkańców dowiedziało się o tym dopiero, kiedy do ich skrzynek pocztowych trafiła ulotka z protestem przeciwko budowie baz logistycznych z mapą pokazującą potencjalne możliwości zagospodarowania tych terenów. Mowa łącznie o terenie liczącym około 80 ha.

Plan na razie dla 10 ha

Sprawa stała się głośna przy okazji procedury planistycznej dla działki liczącej 10 ha, położonej między ulicami Przyszłości a Gruntową. Projekt planu zakłada dopuszczenie zabudowy usługowej o wysokości do 14 metrów.

– To już cztery kondygnacje, czyli zabudowa średniowysoka – zauważa jeden z internautów. – Na spotkaniu (urzędników z mieszkańcami jesienią ur. – dop. redakcji) była mowa o 10/11 metrach. I takie było podsumowanie ze spotkania – podkreśla radny Łukasz Grochala. – 14 metrów to są usługi wysokiego składowania – zauważył podczas dyskusji publicznej nad mpzp w ubiegłym tygodniu. – Jest to zgodne ze studium, a nawet mniej niż dopuszczalne 12-18 metrów – odpowiedziała Ewa Gurtowska, kierownik Referatu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Plan zakłada oddzielenie potencjalnych magazynów (ponoć jest już konkretny inwestor zainteresowany zagospodarowaniem działki) od budynków mieszkalnych pasem zieleni o szerokości 20 metrów.

– 20 metrów? Od hal wysokich na 4 piętra? To jakiś żart? – zastanawia się jedna z mieszkanek. Łukasz Grochala przyznaje, że to i tak wariant optymistyczny, bo prawo budowlane mówi o zaledwie 4 m.

Pogorszenie jakości życia

Podczas ubiegłotygodniowej dyskusji publicznej nad projektem planu mieszkańcy nie ukrywali swoich obaw dotyczących całego terenu, który wciąż czeka na zagospodarowanie, jednak urzędnicy starali się ograniczyć dyskusję do konkretnego obszaru, będącego przedmiotem procedury. Przekonywali, że teren będzie skomunikowany przez ulice Gruntową (obecnie rzeczywiście gruntową i przejezdną przez większość roku raczej dużymi pojazdami i to najlepiej z napędem na cztery koła).

Wizja zabudowania olbrzymiego terenu magazynami, do których codziennie dojeżdżać będą tysiące samochodów ciężarowych, budzi zdecydowany opór mieszkańców wielu okolicznych wsi. Po pierwsze obawiają się oddziaływania tego typu infrastruktury na środowisko i znacznego pogorszenia komfortu ich życia, ale również istotnej utraty wartości nieruchomości.

Uwagi do mpzp (link: https://www.lesznowola.eobip.pl/bip_lesznowola/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=402&layout=1&page=0) dla części obszary PGR i Radiostacja Łazy (obszar między ulicami Alternatywy i Rozmaitości) można składać do 14 lutego 2022 roku.

Czytaj również: Ile są warte działki po KPGO?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspólne gotowanie wnuczków z dziadkami w Ciechanowie
Następny artykułTVP stworzyła dokument o Pawle Adamowiczu. Pokażą, kto “tak naprawdę go zaszczuwał”