A A+ A++

W sobotę w Rudzie Pilczyckiej odbyły się uroczystości upamiętniające 78.rocznicę bitwy z Niemcami. Przy tej okazji w pobliskiej Wólce odsłonięto tablicę, upamiętniającą pomordowanych zakładników koneckiego więzienia. 

REKLAMA


REKLAMA

To już 78. rocznica bitwy pod Rudą Pilczycką, którą tamtejsza społeczność obchodzi od lat, ale po raz pierwszy w dwóch etapach. Druga część uroczystości przeniesiona została do położonej 6 km dalej miejscowości Wólka, gdzie w obecności żyjącego krewnego jednego z pomordowanych, odsłonięta została pamiątkowa tablica z nazwiskami 10 zakładników koneckiego więzienia, zabitych przez Niemców w ramach odwetu na Polakach.

Relacja wideo już niebawem

Pierwszy etap uroczystości był jak w latach ubiegłych. Nieopodal obelisku w Rudzie Pilczyckiej mieści się Dom Pomocy Społecznej „Etola” i w jego kaplicy odbyła się msza święta, którą poprowadził proboszcz parafii, ksiądz Dariusz Szambor.  Po niej, jak co roku, przy pomniku walk z 27 sierpnia 1944 roku, goście wysłuchali wystąpień artystycznych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy i oficjalnych przemówień włodarza oraz posła Mariusza Goska. Pośród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele gminy, powiatu i organizacji wojskowych. Oddano honor walczącym w bitwie pod Rudą Pilczycką, złożono kwiaty, po czym korowód przejechał do Wólki.

Pamiątkowa tablica pomordowanych w ’44 roku zakładników koneckiego więzienia w Wólce, gmina Słupia Konecka

Dalszą część programu stanowiło odsłonięcie nowego obelisku z listą rozstrzelanych w 44. roku przez Niemców 10 mężczyzn. Wywodzili się z Końskich,  Ruskiego Brodu,  Gór Mokrych,  Przedborza, a także z dalszych stron. W Wólce spoczęli we wspólnej mogile w miejscu, w którym stanęła pamiątkowa tablica. W późniejszych latach rodziny poprzenosiły ciała bliskich na cmentarze w swoich miejscowościach.

„Chcieliśmy upamiętnić to miejsce kaźni w naszej gminie. Od kilku lat staraliśmy się o to żeby sprawdzić wszystkie dane, sporządzić szczegółową listę tych osób, które tu zginęły, by ‚prawidłową’ tablicę odsłonić, taką jaka znajduje się za nami”– mówi wójt gminy Słupia Konecka, Robert Wielgopolan.

Fotografię jednego z nich, Jana Cygankiewicza, przyniósł Radny Marek Kozerawski i wetknął za pamiątkową tablicę. Jan Cygankiewicz był mieszkańcem Końskich. Zabito go kilka miesięcy po ślubie, a wdowa po nim ponownie wyszła za mąż za mieszkańca Wólki i przyjęła nowe nazwisko. Jan Cygankiewicz, tak jak dziewięciu innych, byli zakładnikami więzienia w Końskich.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce, Andrzej Rudziński

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce czytał fragmenty relacji świadków, m.in. pani Jadwigi Penkali, z pierwszego męża Cygankiewicz. O mogile: ,,Grób był aż do wyzwolenia, trawa zarosła. Dopiero po wyzwoleniu, na wiosnę, jak puściły mrozy i w te trumny ich włożyli, przyjechało pięć wozów konnych tu od krzyżówek. Mieli trumny, normalne, takie jakie się dzisiaj kupuje i jeszcze na jednej furze były deski. Byli cywile i poznawali. To jak wydobywali, to te ciała się rozlatywały, ale po ubraniach, po swetrach, po butach, rodzina co była to poznawała. Ci co nie byli rozpoznani to robili z desek trumny tu na miejscu. Papierosy wódkę dawali chłopom bo był straszny odór. To wszystko. Dlaczego tu odbyła się egzekucja? Pamiątka”. Zasada bowiem była taka, że Niemcy za zabitego jednego spośród swoich, brali odwet i mordowali dziesięciu Polaków.

Krewny jednego z zabitych w Wólce więźniów – Piotr Witczak

-„Marek Kozerawski, był inicjatorem i bardzo zabiegał o powstanie tego obelisku, podobnie na wzór tego, który był odsłonięty w Młynku Nieświńskim, który na miejscu kaźni także się znajduje” – mówi wójt.

Po odsłonięciu, nową tablicę poświęcił proboszcz parafii Ruda Pilczycka, tutaj także złożono kwiaty, zapalono znicze. Przemawiał włodarz, poseł Mariusz Gosek i radny Marek Kozerawski. Na koniec podziękowano wszystkim, którzy wzięli czynny udział w organizacji uroczystości, a Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki podjęło gości poczęstunkiem  w  remizie nieopodal.

Wójt Gminy Słupia Konecka, Robert Wielgopolan i Radny z Końskich, Marek Kozerawski

W wydarzeniu uczestniczyło mnóstwo osób, które propagują historię i okoliczności historyczne. Oprócz władz Słupi Koneckiej, proboszcza – Dariusza Szambora, który poświęcił nowy kamień, radnych gminy Słupia Konecka z przewodniczącym Rady Gminy Jarosławem Wilkiem na czele, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pilczycy – Anny Nowak, dyrektora Szkoły Podstawowej w Wólce – Andrzeja Rudzińskiego oraz ich uczniów, okolicznych pocztów sztandarowych,  przybyli: żyjący krewny jednego z pomordowanych – Piotr Witczak, Mariusz Gosek – poseł na sejm RP, przedstawiciele Organizacji Światowego Związku Żołnierzy AK z Radoszyc, Łopuszna, Oleszna, Włoszczowy, Narodowe Siły Zbrojne z Włoszczowy i Oleszna, dr Stanisław Kowalski – płk. drużyn strzeleckich i Wacław Mądzik – kapitan drużyn strzeleckich z Kielc, przedstawiciel Lasów Państwowych Nadleśnictwa Radoszyce – leśniczy Tadeusz Nowak, przedstawiciele Rady Miasta Końskie i mieszkańcy Końskich, a także przedstawiciele Armii Krajowej Koła z Końskich – Andrzej Kosma i Marek Kozerawski.

Zdjęcia;

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFantastyczna Czwórka ma się dobrze. Scenariusz powstaje, a studio rozpoczyna poszukiwania aktorów
Następny artykułTo byłaby sensacja! oto kandydat do objęcia reprezentacji Anglii