A A+ A++

Wycena świadczeń w kardiologii powinna być urealniona tak, żeby promować postęp w tej dziedzinie – powiedział Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia podczas konferencji podsumowującej 70-lecie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

Widzę dużą rolę w profilaktyce, która jest bardzo zaniedbana. Profilaktyka genetyczna, ale także zachowanie pacjenta, który często sam degraduje swoje zdrowie. Rola lekarza, który wcześnie wykrywa choroby jest bardzo duża. Ze strony ministerstwa zdrowia mogę powiedzieć, że choroby naczyniowe mają największe znaczenie. Opieramy się na statystykach zachorowań i zgonów – dodał W. Konieczny.

Jaka jest najczęstsza przyczyna śmierci Polaków?

Choroby serca to wciąż jeden z głównych zabójców Polaków. Oczekiwana długość życia Polaków jest krótsza o około cztery lata w porównaniu ze średnią oczekiwaną długością życia w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Sytuacja się pogarsza, bowiem z powodu chorób serca i układu krążenia umiera ponad 45% Polaków, głównie z winy nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, papiera papierosów, otyłości i cukrzycy. Na 11 mln Polaków cierpiących na nadciśnienie tętnicze, aż połowa nie jest świadoma swojej choroby. Podwyższony cholesterol natomiast to ryzyko miażdżycy i udaru. Wyzwaniem w leczeniu pacjentów kardiologicznych wciąż jest palenie tytoniu oraz otyłość, uznana za epidemię XXI wieku.

– Polska w Europie pozostaje w grupie wysokiego ryzyka sercowo naczyniowego. Oczekiwana długość życia Polaków jest ciągle krótsza niż średnia długość życia mieszkańca Unii Europejskiej. Choroby układu sercowego stanowią główną przyczyne zgonów – powiedział prof. Marcin Grabowski rzecznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W strukturach PTK jest zrzeszonych obecnie ponad 5000 ekspertów. PTK ma 17 oddziałów terenowych, 7 asocjacji i 14 sekcji oraz „Klub 30” skupiający młodych naukowców. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne od 1956 roku jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), w ramach którego na przestrzeni wielu lat, polscy eksperci zasiadali w szeregach władz organizacji, uczestnicząc w budowaniu świadomości na temat kardiologii. Przez lata członkowie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przygotowali tysiące naukowych opracowań, wytycznych i rekomendacji, które były podstawą do wdrażania dobrych dla polskich pacjentów rozwiązań.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to prężnie działająca organizacja, która integruje środowisko eksperckie po to, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości opieki kardiologicznej. Z uwagi na rozwój chorób cywilizacyjnych, medycyna stale musi nadążać za tymi wyzwaniami, dlatego od 70-ciu lat Towarzystwo nie zwalnia tempa. Przeciwnie, pracujemy jeszcze bardziej dynamicznie, aby móc precyzyjnie określać bieżące wyzwania. Stawiamy takie cele, których osiąganie służy polskim pacjentom. Jednym z ostatnich rozwiązań jest opracowanie dziesięciu kluczowych, niezaspokojonych w naszej ocenie potrzeb w kardiologii – powiedział prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dekolag polskiej kardiologii

Podczas konferencji PTK przedstawiono dekalogu dla polskiej kardiologii, którego pomysłodawcą był poprzedni prezes PTK.

Chcemy, żeby ten dekalog był wyznacznikiem naszej codziennej pracy. Chcemy zwiększyć efektywność naszego działania dodał R. Gil.

Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawili „Dekalog polskiej kardiologii na lata 2023 – 2025”, który zawiera najważniejsze obszary wymagające pilnego zagospodarowania. Inaczej problemy będą się pogłębiać, prowadząc nie tylko do obniżenia stanu zdrowia i komfortu życia Polaków, ale także będą piętrzyć problemy w ochronie zdrowia.

Wśród dziesięciu kluczowych kierunków eksperci wskazują na konieczność pełnego uruchomienia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

Chcemy rozszerzenia sieci kardiologicznej i trwającego pilotażu na wszystkie województwa. Ponadto istnieje potrzeba urealnienia wycen w zakresie kardiologii, szczególnie kardiologii inwazyjnej oraz sprawna refundacja nowych, innowacyjnych procedur o udowodnionych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów podkreślił M. Grabowski.

Ten element jest szczególnie istotny z uwagi na konieczność utrzymania osób zdolnych do pracy w możliwie najlepszej kondycji, z korzyścią dla samych pacjentów, ale także krajowej gospodarki. Podobnie rzecz ma się z potrzebą stworzenia szybkiej ścieżki refundacyjnej dla nowych wyrobów medycznych oraz technologii lekowych, jak również przyjęcie kryteriów włączenia do programu NFZ leczenia hipercholesterolemii na podstawie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i połączenie go z programem KOS-zawał.

Apel o poprawę w kardiologii dziecięcej

Eksperci PTK są przekonani o konieczności stworzenia systemu umożliwiającego kardiologom szkolenie i nabywanie kompetencji w zakresie samodzielnego wykonywania i oceniania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w zakresie kardiologii. Jest również potrzeba pochylenia się nad pacjentami ze wstrząsem kardiogennym oraz po nagłym zatrzymaniu krążenia poprzez stworzenie narodowego programu dla tej grupy chorych. Kolejnym z punktów Dekalogu jest konieczność stworzenia systemu diagnostyki genetycznej dla kardiologii oraz wspieranie i dynamizacja rozwoju kardiologii dziecięcej w Polsce.

W Polsce mamy zaledwie 170 kardiologów dziecięcych. To jest następna dziedzina, która wymaga wsparcia – dodał R. Gil.

Jego zdaniem dziecięca kardiologia wymaga zwiększenia finansowania. 

Autor: Ewa Bałdyga

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrasnystaw. Co najmniej 600 tysięcy zł strat po pożarze w mleczarni
Następny artykułMikrofirmy chętniej ruszą po kredyty. Oto prognoza na 2024 r.