A A+ A++
Tworzenie stron internetowych jest obecnie coraz łatwiejsze, a wiele z nich powstaje nawet bez pomocy webmasterów. Czy po założeniu własnej witryny można już spocząć na laurach? Jednym z najważniejszych aspektów, który powinien wziąć pod uwagę każdy twórca i właściciel strony internetowej, jest uchronienie jej przed atakami hakerskimi i ingerencją osób trzecich. 
1. Chroń swoją prywatność przed cyberatakami

Chroń swoją aktywność w sieci oraz ustrzeż się przed cyberatakami, wykorzystując zaufane oprogramowanie na przykład VPN co to takiego? VPN szyfruje informacje, które są przesyłane podczas surfowania po Internecie i sprawia, że stają się nieczytelne dla osób trzecich, w tym dla dostawcy usług internetowych.

Ochrona prywatności wcale nie musi być trudna. Priorytetem jest ustawienie silnego i unikalnego hasła do swojej witryny. Powinno być one jak najbardziej skomplikowane i trudne do odgadnięcia (np. 10-znakowe, z wielkimi i małymi literami oraz cyframi). Co więcej, średnio co trzy miesiące hasło należy zmienić (i pouczyć o tym wszystkie inne osoby, które mają dostęp do witryny).

2. Zaszyfruj swoje strony

Stwórz bezpieczne połączenie między użytkownikiem a swoją stroną za pomocą certyfikatu SSL, szczególnie jeśli odwiedzający mogą na niej założyć konto lub dokonać transakcji płatniczej. Dzięki temu certyfikatowi wszelkie przesyłane informacje zostaną zaszyfrowane, a ich odczytanie przez osoby trzecie będzie niemożliwe.

Zadbaj też o bezpieczny adres URL z protokołem HTTPS. Zadaniem HTTPS jest zapewnienie, że podczas przesyłania treści, nie nastąpią przerwy, a przesyłane dane, nie zostaną przez nikogo przechwycone.

3. Pamiętaj o kopii zapasowej

Regularne tworzenie kopii zapasowej pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa witryny i uchronieniu cennych danych w razie niespodziewanych wypadków. Dzięki kopii zapasowej witryny można uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami nie tylko cyber ataków, wirusów, ale również błędów ludzkich. W jaki sposób najlepiej zadbać o kopię zapasową strony?

  • zrób kilka kopii zapasowych i trzymaj je w różnych miejscach, do których masz łatwy dostęp
  • wszelkie informacje dotyczące strony przechowuj na innym serwerze niż ten, na którym znajduje się witryna
  • skorzystaj z możliwości przechowywania kopii zapasowej strony na swoim komputerze
  • pomyśl nad umieszczeniem kopii zapasowej w chmurze, dzięki czemu uzyskasz do niej błyskawiczny dostęp z dowolnego miejsca.

Jeśli to możliwe, włącz automatyczne tworzenie kopii zapasowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się robieniem backupu samodzielnie.

4. Dbaj o aktualność wtyczek i oprogramowania

Korzystanie z przestarzałego oprogramowania to jeden z powodów, dla którego tak wiele stron internetowych pada ofiarą ataków hakerskich. Regularne aktualizacje mają kluczowe znaczenie dla kondycji i bezpieczeństwa każdej strony internetowej. Każde oprogramowanie lub aplikacja, które nie są aktualne, zmniejszają bezpieczeństwo strony. Aby zapobiec problemom wynikającym z korzystania z nieaktualnych wtyczek, warto zwracać uwagę na wszystkie prośby o ich aktualizację, lub samodzielnie sprawdzać, czy nie należy ich przeinstalować.

Wiele aktualizacji to nic innego, jak ulepszenie aktualnych zabezpieczeń i naprawa błędów, które udało się dotychczas wykryć. Na szczęście wiele platform umożliwia dokonywanie automatycznych aktualizacji i jeszcze łatwiejsze zapewnienie bezpieczeństwa witryny.

5. Regularnie skanuj swoją stronę

Regularne skanowanie zabezpieczeń internetowych pomaga w wykryciu błędów w witrynach internetowych i serwerach. Takie skanowanie może odbywać się zgodnie z harmonogramem i po każdej aktualizacji lub instalacji nowego oprogramowania.

Skanowanie strony można przeprowadzić bezpłatnie, za pomocą licznych narzędzi dostępnych w sieci. Pomagają one także zmierzyć, jaki jest aktualny poziom bezpieczeństwa witryny.

6. Zainstaluj zaporę sieciową

Warto też zainteresować się dedykowanymi aplikacjami (takimi jak Web Application Firewall), które można zainstalować, aby chronić swój serwer i witrynę. Zaporę sieciową ustawia się między serwerem witryny a połączeniem danych, a jej celem jest odczytanie wszystkich danych, które przez nią przechodzą.

Zapory aplikacji sieci (WAF) nadzorują transmisję danych i analizują jej poziom bezpieczeństwa. W przypadku, gdy nastąpi jakikolwiek niespodziewany i potencjalnie niebezpieczny ruch, zapora sieciowa będzie w stanie go przesłonić i usunąć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpółka Miejskie Wodociągi o Kanalizacja poszukuje pracowników. Rekrutacja na trzy stanowiska
Następny artykułWisła Kraków. Michal Frydrych nie dla Legii Warszawa