A A+ A++



Uderzenia gorąca, nocne poty czy wahania nastroju – to tylko niektóre z męczących objawów menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza jest jedną z opcji, ale jeśli martwisz się ryzykiem lub chcesz najpierw wypróbować naturalne rozwiązania, to jest dobra wiadomość. Istnieją niehormonalne środki, które mogą pomóc.

Kobieta oficjalnie wchodzi w menopauzę, gdy minęło 12 kolejnych miesięcy bez miesiączki. Do tego czasu okresy mogą być nieregularne. Często zdarza się to w wieku od 45 do 55 lat.

Istnieje wiele objawów związanych z menopauzą, które mogą być dla kobiety naprawdę frustrujące i wpływać negatywnie na codzienne życie.

Oto siedem najczęściej występujących objawów menopauzy i naturalne sposoby, aby spróbować złagodzić każdy z nich.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca objawiają się jako uczucie ciepła przepływającego przez całe ciało i są szczególnie odczuwane w rejonie szyi i głowy.

Według ekspertów około 80 proc. kobiet w czasie menopauzy doświadczy uderzeń gorąca, a około 10 proc. będzie miało znaczące uderzenia gorąca, które trwają ponad 10 lat.

Pomóc mogą zioła – między innymi  koreański żeń-szeń czy czerwona koniczyna. Unikać należy też wina czy pikantnych potraw.  
Lekarze radzą, aby dodać do swojej diety produkty sojowe i ubierać się warstwowo ( na tzw. “cebulkę”). 

Ćwiczenia prawdopodobnie pogorszą  uderzenia gorąca podczas ich wykonywania, ale mogą pomóc złagodzić objawy w ciągu dnia.

Nocne poty

Około 95% kobiet w czasie menopauzy będzie musiało sobie radzić z nocnymi potami, co jest nie tylko niewygodne, ale sprawia, że trudno w takiej sytuacji o dobry sen.

Aby poczuć się lepiej, trzeba ustawić termostat na odpowiednią temperaturę ( najlepsza temperatura do spania to max. 20 stopni Celsjusza) schłodzić pościel, poduszki lub koce i spać w piżamie z dobrego, odprowadzającego wilgoć materiału. 

Można także otworzyć okna, jeśli nie jest zbyt gorąco lub zbyt zimno – i umieścić wentylator blisko łóżka.

Suchość pochwy

Spadek poziomu estrogenu powoduje, że tkanki pochwy stają się cienkie i suche, co prowadzi do dyskomfortu, swędzenia, podrażnienia i bólu podczas aktywności i seksualnej.

Eksperci radzą  wypróbować dostępne bez recepty środki nawilżające, które można stosować dwa do trzech razy w tygodniu. Dobry może być też olej kokosowy i inne żele dopochwowe. 

Bezsenność

Niepokój, budzenie się kilka razy w ciągu nocy lub problem z zasypianiem  są powszechne w okresie menopauzy.

Postaraj się ćwiczyć codziennie, bo to może pomóc zasnąć. Unikaj alkoholu i kofeiny. W sypialni powinno być chłodno i ciemno. Dwie godziny przed snem powinno się wyłaczyć wszelka elektronikę ( np. telefon)

Akupunktura może również pomóc złagodzić zaburzenia snu związane z menopauzą. Można również spróbować uspokajających praktyk takich jak joga czy medytacja.

Drażliwość

Aby sobie poradzić z drażliwością, znajdź okazje do odstresowania się i relaksu, niezależnie od tego, czy wybierasz się do spa na masaż, medytację czy spotkanie z przyjaciółmi na kolację. 

Jeśli twój zły nastrój utrzymuje się, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem. Podczas menopauzy może spaść poziom tarczycy, co może być prawdziwym powodem złego samopoczucia.

Pamiętaj, aby nadal robić rzeczy, które przynoszą radość.

Kontrola pęcherza

W okresie menopauzy często dochodzi do utraty kontroli nad pęcherzem. 

To co można zrobić,  aby temu zaradzić, to obniżenie spożycia napojów zawierających kofeinę, która zazwyczaj szybko wypełnia pęcherz. Warto też dwa razy w ciągu dnia zaplanować wycieczkę do łazienki – jak tylko obudzisz się rano i  przed pójściem do łóżka na noc. 

Staraj się również nie pić zbyt dużo wody tuż przed pójściem spać, aby uniknąć konieczności chodzenia w nocy.

Sucha skóra

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest bardzo sucha, co często zdarza się w okresie menopauzy, upewnij się, że nawilżasz ją trochę więcej. Aby utrzymać nawilżenie skóry, pij dużo wody. Znajdź również krem nawilżający do twarzy, który działa dla twojego rodzaju skóry.

Najważniejszym momentem jest nawilżenie twarzy tuż po porannym umyciu. Aby uniknąć wysuszenia skóry, powinno się  nawilżać skórę kilka razy dziennie.

Źródło: Foxnews

Menopauza, a tycie. Jak uniknąć dodatkowych kilogramów?

Menopauza, a tycie. Jak uniknąć dodatkowych kilogramów?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUWAGA MIESZKAŃCY. Ważny komunikat!
Następny artykułNowe targowisko w Parku Papieskim. Handel ekologiczną żywnością bezpośrednio od rolników