A A+ A++

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie 6 mld euro pomocy publicznej udzielonej przez rząd Niemiec na rzecz rekapitalizacji Lufthansy w czasie pandemii Covid-19. KE zamierza sprawdzić, czy Berlin udzielił wsparcia liniom lotniczym zgodnie z przepisami UE.

6 mld euro pomocy dla Lufthansy od Niemiec. KE wszczęła dochodzenie
fot. Igor Salnikov / / Shutterstock

Pomoc publiczna została zatwierdzona w czerwcu 2020 r. przez KE. Aby z niej skorzystać, Lufthansa musiała przestrzegać szeregu zobowiązań, takich jak zakaz wypłacania dywidend i ścisłe ograniczenie wynagrodzeń kadry zarządzającej, w tym zakaz wypłacania premii.

Ponadto Lufthansa musiała pozbyć się do 24 slotów dziennie na lotniskach we Frankfurcie i Monachium, aby umożliwić konkurencyjnym przewoźnikom utworzenie tam bazy.

W swoim wyroku z 10 maja 2023 r. Sąd UE, który jest częścią Trybunału Sprawiedliwości UE, uchylił jednak decyzję KE uznając, że pomoc nie została udzielona zgodnie z unijnymi przepisami.

Po wyroku Sądu UE Komisja poinformowała, że przeprowadzi bardziej szczegółowe dochodzenie. Daje to Niemcom i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia uwag.

Do Lufthansy należą linie lotnicze: Swiss International, Brussels Airlines, Austrian Airlines, Air Dolomiti, Eurowings, Germanwings GmbH, Edelweiss Airi SunExpress Deutschland. Linie te obsługują loty do ponad 300 destynacji w około 100 krajach, dysponując flotą ponad 700 samolotów.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa Jeziorze Rożnowskim przewróciła się łódź. Trzy osoby wpadły do wody
Następny artykułWypożyczalnia aut Panek na ostrym zakręcie. Sąd zgodził się na układ z wierzycielami