A A+ A++

Zakup własnego mieszkania to poważna decyzja oraz zobowiązanie finansowe. Powinien więc być dobrze przemyślany oraz poprzedzony analizą potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, aby mieć pewność, że inwestycja będzie trafiona.

Zakup mieszkania to angażujący proces, który zaczyna się w momencie przeglądania dostępnych w sprzedaży ofert. Zanim zaczniesz oglądać mieszkania na żywo, warto przemyśleć, jakie są Twoje oczekiwania względem nowego lokum, a które rozwiązania zupełnie nie wchodzą w grę. W ten sposób łatwo odfiltrujesz atrakcyjne dla siebie oferty i znacznie przyśpieszysz proces zakupu. Oto 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.

Możliwości finansowe

Na początku warto ustalić, jakim wkładem własnym dysponujesz oraz jaką zdolność finansową kredytywą posiadasz, jeśli wkład jest niewystarczający. W tym celu przed rozpoczęciem poszukiwań umów się z doradcą kredytowym, który ustalić, na jaką kwotę kredytu będziesz mógł liczyć. Znając swoje możliwości finansowe, będziesz mógł już na wstępie ocenić, na jaką nieruchomość będziesz mógł sobie pozwolić. Zaawansowane narzędzia filtracyjne pozwolą Ci szybko zawęzić prezentowane oferty do wybranego przedziału cenowego i tym samym ułatwią poszukiwania oraz decyzję o zakupie.

Wielkość mieszkania

Metraż mieszkania to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na decyzję zakupową oraz cenę. W ofertach mieszkań deweloperskich można spotkać dwa sposoby obliczania powierzchni użytkowej. Pierwszy z nich podaje powierzchnię liczoną od nieotynkowanych ścian na poziomie 1 m, drugi liczy powierzchnię po podłodze wraz z balkonami, nie uwzględniając grubości otynkowanych ścian. Warto doprecyzować tę kwestię przed zakupem.

Ilość pomieszczeń

Ilość pomieszczeń i ich układ to kolejna kwestia, która często determinuje wybór mieszkania. Nawet niewielkie mieszkanie posiadające funkcjonalny układ może być wygodniejsze od dużego lokum, w którym przestrzeń została podzielona w nieprzemyślany sposób. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania typu studio, w których nacisk położony jest otwartą przestrzeń.

Lokalizacja

Wybierają lokalizacją nowego mieszkania, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak odległość od centrum, dostępność komunikacji miejskiej oraz obecność punktów handlowo-usługowych, a także takiej infrastruktury jak przedszkola, szkoły oraz obiekty sportowe. Istotny jest również charakter samej dzielnicy, na który składają się m.in. ogólne bezpieczeństwo, bliskość terenów zielonych oraz stan powietrza.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Piątym najważniejszym kryterium przy zakupie mieszkania jest decyzja między lokalem od dewelopera lub z rynku wtórnego. Nowe osiedla cechują się kameralną architekturą, wysokim standardem wykończenia oraz mieszkaniami o przemyślanym układzie, na co przykładem są deweloperzy w Szklarskiej Porębie. Mieszkania z rynku wtórnego dają natomiast możliwość szybkiej przeprowadzki oraz często posiadają lokalizacje w bezpośrednim centrum miasta.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyrodnik też bohater
Następny artykułPrezydent Janusz Stankowiak w „10” najlepszych włodarzy w Polsce