A A+ A++
fot. materiały prasowe

Wahasz się między wynajmem a zakupem mieszkania? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Kupując nieruchomość, uniezależnisz się od wynajmujących. Ale lista korzyści jest dłuższa. Poznaj 5 powodów, dla których powinieneś zainwestować w mieszkanie dla siebie.

  1. Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa

Zakup mieszkania w Rumi, Zielonej Górze czy Warszawie da Ci poczucie bezpieczeństwa. Posiadając własny lokal, zapomnisz o obawie, że wynajmujący z dnia na dzień wypowie Ci umowę najmu. Będąc właścicielem, to Ty będziesz decydował o losie swojego mieszkania – a jeżeli będziesz chciał się przeprowadzić, nieruchomość możesz wynająć.

Stabilizację, jaką daje posiadanie własnego mieszkania, docenisz zwłaszcza wówczas, gdy posiadasz dzieci lub planujesz założyć rodzinę.

  1. Własne mieszkanie to solidne zabezpieczenie

Nie tylko kwestia bezpieczeństwa przemawia za zakupem własnego mieszkania – wspomnieć należy też o zabezpieczeniu na przyszłość. Nawet posiłkując się kredytem hipotecznym, zyskasz majątek o dużej wartości, którym będziesz mógł zarządzać. W przyszłości łatwiej będzie Ci choćby uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach, gdyż będziesz mógł zastawić już posiadaną nieruchomość.

Posiadając mieszkanie, możesz też zyskać dodatkowe środki już po przejściu na emeryturę. Będzie to możliwe dzięki tzw. dożywotniej rencie hipotecznej.

1. Nieruchomości zyskują na wartości

Wystarczy spojrzeć na historyczne ceny nieruchomości, aby przekonać się, że z czasem zyskują one na wartości. Tego trendu – mimo przewidywań części analityków – nie zmieniła nawet pandemia COVID-19. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest duży popyt. Dla inwestorów zakup mieszkania to sposób na ochronę oszczędności przed inflacją i powiększenie swojego majątku.

Kupując mieszkanie dziś, możesz liczyć na to, że za kilka czy kilkanaście lat sprzedasz je z zyskiem. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości położonych w atrakcyjnych lokalizacjach.

2. Czynsz najmu może być wyższy niż rata kredytu hipotecznego

Jak podaje serwis Forsal.pl, w I kwartale 2021 r. przeciętny koszt najmu mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Warszawie wynosił 2120 zł, podczas gdy przeciętna rata kredytu wynosiła 1939 zł. Są jednak miasta, w których różnice w tych kwotach są większe – przykładami mogą być Łódź (różnica na korzyść kredytu – 369 zł), Katowice (329 zł) czy Wrocław (233 zł). Nie chcesz przepłacać? Rozważ zakup nieruchomości – własne mieszkanie oznacza niższe miesięczne koszty jego utrzymania.

Chcesz upewnić się, że zakup mieszkania będzie dla Ciebie korzystniejszy? Spotkaj się z doradcą kredytowym i porównaj koszty.

3. Dowolność w kwestii aranżacji mieszkania

Najemca najczęściej ma niewiele do powiedzenia w kwestii wystroju wnętrz. Jeżeli chcesz mieszkać w lokalu, który będzie urządzony zgodnie z Twoim gustem i upodobaniami, zakup mieszkania jest jedynym rozwiązaniem. Kupując lokal od dewelopera na wczesnym etapie jego budowy, będziesz mógł zdecydować nawet o przesunięciu wybranych ścian działowych.

Pozornie ten punkt może wydawać się najmniej istotny. Jeżeli jednak spędzasz w mieszkaniu dużo czasu, bo pracujesz zdalnie lub zajmujesz się dzieckiem, to sposób aranżacji przestrzeni będzie miał duży wpływ na Twoje samopoczucie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚląskie derby w rugby już 23 października!
Następny artykułCo o metodach KE myślą Polacy? Sondaż rozwiewa wątpliwości