A A+ A++

W ostatnich latach doskonale widać zachowania przestrzenne. Co roku z dużych miast następuje odpływ mieszkańców na obszary peryferyjne. Zjawisko takie jednak nie powinno nikogo dziwić, ponieważ mieszkanie na terenach pozamiejskich daje wiele korzyści. Poznaj 5 plusów mieszkania na peryferiach miasta. Zapraszamy do lektury.

Niższe ceny kupna i wynajmu nieruchomości

Chociaż w naszym artykule wymienimy 5 korzyści, to nie da się ukryć, że największym motywatorem przeprowadzki na obszary peryferyjne są niższe ceny nieruchomości. Porównując oferty sprzedaży domów czy działek doskonale widać, że nieruchomości w dużych miastach są dużo droższe.

Przyczyną oczywiście jest bliskość do placówek edukacyjnych, opiekuńczych, handlowych czy usługowych. W branży nieruchomości od zawsze dobra lokalizacja podbija ceny. Zbyt wysoka cena domu w mieście jest w wielu przypadkach najważniejszym powodem przeprowadzki poza miasto.

To bardzo rozsądny ruch, ponieważ dysponując autem, możemy dojechać dosłownie wszędzie. Warto także dopowiedzieć, że za o wiele mniejsze pieniądze można znaleźć mieszkania do wynajęcia. Kraków jest przykładem miasta, na którego terenie cena za 1 metr kwadratowy jest jedną z najwyższych kwot w Polsce. Z tego powodu również i mieszkańcy tego miasta przeprowadzają się na peryferia.

Nieruchomości oferujące nowoczesne rozwiązania

Jak już wspominaliśmy, w miastach nieruchomości mają o wiele większą wartość, a czynnikiem jest między innymi lepsza lokalizacja. Niestety wyższe ceny nie przekładają się na jakość budownictwa. W wielu przypadkach nieruchomości warte prawie milion złotych w rzeczywistości są wiekowymi kamienicami, które wymagają tzw. gruntownego remontu.

Oczywiście mieszkanie w takiej nieruchomości ma swoje uroki. Nowoczesny lokal jednak stanowi świetną propozycję dla młodych osób, szukających bezpiecznego i komfortowego miejsca zamieszkania. W budynkach wielorodzinnych w standardzie znajduje się winda, zdalny odczyt mediów, tereny zielone i parking dla samochodów.

Spokojne warunki do życia

Nie da się ukryć, że obszary peryferyjne gwarantują spokojne warunki do życia, niż miejskie osiedla z gęsto położnymi blokami. Wspominaliśmy, że niższe ceny nieruchomości potęgują zjawisko suburbanizacji, natomiast możliwość mieszkania w cichej i spokojnej okolicy dla wielu osób stanowi główny powód. W większości przypadków nieruchomość na peryferiach stanowi azyl po ciężkim dniu w pracy.

Bliżej natury

Władze wielu polskich dużych miast są nieustannie ukierunkowane na rozwój budownictwa. Negatywnym skutkiem obranej ścieżki jest redukcja terenów zielonych, co wpływa na to, że mieszkańcy miast, którzy mają mieszkanie w bloku, są spragnieni kontaktu z przyrodą i w weekend często decydują się na wyjazd poza miasto.

Mieszkańcy peryferii nie mają tego problemu, ponieważ osiedla są położne blisko lasów, a właściciele domów wolnostojących bardzo często dysponują swoimi ogrodami.

Dobra infrastruktura i połączenia komunikacyjne

Wiele osób myśli, że na obszarach peryferyjnych znajdują się wyłącznie dziurawe drogi, a komunikacja zbiorowa to tylko pobożne życzenie. W rzeczywistości w wielu przypadkach władze mniejszych miejscowości stanowiących peryferia miast inwestują w drogi, a mieszkańcy mają dostęp do kolei lub miejskich autobusów, dzięki którym mogą dojechać, gdzie tylko chcą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak działa spalarnia odpadów?
Następny artykułJak oszczędzać prąd w mieszkaniu?