A A+ A++

Prezentowaną w Płockiej Galerii Sztuki od piątku, 15 marca wystawę „Płock – Rama ‘79. Spotkanie po latach” tworzą prace dziewiętnastu płockich plastyków. Twórcy należeli do jednego z najciekawszych ugrupowań twórczych, które działającego w Płocku od końca lat 70. minionego wieku.

Tytułowe spotkanie po latach to symboliczne nawiązanie do prezentowanych przez dekady prac i ich twórców, ale to również przywołanie dokonań artystów, których nie ma już wśród nas. To także przypomnienie, że w 2024 roku mija 45 lat od założenia Płockiej Grupy Plastyków, której powstanie umownie wyznacza rok pierwszej wspólnej wystawy zbiorowej – 1979. Ekspozycja, którą będzie można oglądać do 7 kwietnia 2024 r., to połączenie dzieł z prywatnej kolekcji i ze zbiorów własnych PGS.

Płock, dzięki Ramie ’79, stał się jednym z tych miast, które przechodziły przemiany z własną, wewnętrzną dynamiką reakcji na gwałtowne wydarzenia polityczne, kulturalne, przemiany społeczno-polityczne (epokę późnego Gierka, jak mawiano w PRL-u, krótki festiwal Solidarności w 1980, stan wojenny i przez lata ciągnący się marazm po jego wprowadzeniu). Członkowie Ramy ‘79 radzili sobie przy pomocy sztuki. Łączyła ich wspólna aktywność, idee, postawy i zaangażowanie. Grupa miała otwarty i demokratyczny charakter. Jej przedstawicielom towarzyszyło przekonanie, że sztuka jest wspólna, bezpośrednia i każdy ma prawo do jej indywidualnego wyrażania.

Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki prezentowany jest zróżnicowany zestaw prac, m.in. obrazy, grafiki, prace na papierze i plakaty – w większości są to pejzaże, portrety, martwe natury, kompozycje figuralne i nieprzedstawiające. W eksponowanych pracach odnajdziemy nie tylko wielobarwne przedstawienia Płocka, ale i prace odznaczające się dużą różnorodnością postaw twórczych, których autorzy czerpali z doświadczeń wielu kierunków sztuki współczesnej, czy też inspirowali się otaczającą ich rzeczywistością.

Mamy nadzieję, że goszcząca w PGS wystawa „Płock – Rama ‘79. Spotkanie po latach” stanie się okazją do wspólnego spotkania i rozmów po latach członków, przyjaciół i sympatyków tej wyjątkowej grupy plastyków związanych z Płockiem.

Uczestnikami wystawy są: Jan Bembenista, Piotr Cichowski, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Henryk Jońca, Piotr Kondrad, Wiesław Józef Kowalski, Piotr Krawczyk, Celina Litke, Jolanta Leszczyńska, Mirosław Łakomski, Anna Łuczyńska, Wojciech Marchlewski, Tadeusz Osiński, Wacław Polakowski, Daniel Ratz, Eugeniusz Szelągowski, Jerzy Sztekiel, Marek Szymborski, Jan Walkiewicz.

Patronatem honorowym wystawę „Płock – Rama ‘79. Spotkanie po latach” objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, a jej sponsorem jest PiK Materiały Budowlane.

Źródło: Płocka Galeria Sztuki. Autorka tekstu: Alicja Wasilewska.
Fot. Archiwum prywatne Mirosława Łakomskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPłacimy mało, ale nie zwalniamy. “Dziwaczny wywód”, komentują związkowcy
Następny artykułKu dynamizmowi wyjścia i Kościołowi synodalnemu. Kim jest nowy przewodniczący KEP?