A A+ A++

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w środę, że od 1 lipca 2024 roku nie będzie podwyżek opłat za badania techniczne pojazdów. Jednakże problem, o którym stale mówią organizacje z branży motoryzacyjnej, nadal pozostaje niezałatwiony.

Ministerstwo Infrastruktury zdementowało ostatnie doniesienia. Według nich, od 1 lipca 2024 roku cena za badania techniczne pojazdów nie wzrośnie do ponad 400 zł. Pojawiły się również spekulacje, że opłaty za te badania mogłyby być uzależnione od wysokości wynagrodzenia minimalnego.

– W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami o wzroście opłat za badania techniczne pojazdów, Ministerstwo Infrastruktury informuje, że nie będzie podwyżek opłat od 1 lipca 2024 r. – poinformował resort w swoim komunikacie.

Dodatkowo przekazał, że nie zostały też rozpoczęte prace legislacyjne nad zmianą przepisów regulujących wysokość stawek opłata za badania techniczne. – Nieprawdziwa jest również informacja o uzależnieniu wysokości opłat za badania techniczne pojazdów od wynagrodzenia minimalnego oraz podawana przez media kwota – czytamy w komunikacie.

Stacje kontroli pojazdów jednak od wielu lat apelują o waloryzację opłat za badania techniczne pojazdów, podkreślając, że ich wysokość nie zmieniła się od prawie 20 lat i wynosi obecnie 98 złotych brutto. Organizacje z branży motoryzacyjnej przypomniały o tej kwestii, wystosowując apel do ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Pod pismem podpisali się przedstawiciele Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów, Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, Związku Dealerów Samochodów, Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Polskiego Związku Motorowego oraz DEKRA Polska.

– Wysokość opłat za badania została ustalona w 2004 roku i od tego czasu nie była waloryzowana, mimo że przez te 20 lat koszty prowadzenia działalności gospodarczej drastycznie wzrosły. Inflacja liczona narastająco przekroczyła 80%, a minimalne wynagrodzenie za pracę, które odzwierciedla aktualną sytuację gospodarczą, wzrosło o 521%. W rezultacie przychody z opłat za badania techniczne nie pokrywają kosztów ich wykonania – czytamy w apelu.

Branża sygnalizuje problem i apeluje o pilną waloryzację opłat za badania techniczne pojazdów. – Podsekretarz stanu ds. transportu, w trakcie spotkań z przedstawicielami branży, zobowiązał się do przeprowadzenia analizy sytuacji oraz podjęcia prac legislacyjnych. Niestety do dnia dzisiejszego Ministerstwo Infrastruktury nie podjęło żadnych działań w tym zakresie – czytamy w apelu.

Autorzy pisma piszą, że niepokój wśród przedsiębiorców, którzy odpowiadają za utrzymanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, stale rośnie. Przedsiębiorcy zauważają na własnych przykładach, że dalsze utrzymywanie “zamrożonych” stawek opłat za badania, przy ciągle rosnących kosztach, powoduje wyniszczenie branży oraz grozi upadkiem ich przedsiębiorstw.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów odnosi się również do komunikatu Ministerstwa Infrastruktury, wyrażając głęboki smutek z powodu otrzymanych informacji. – Jako izba gospodarcza zrzeszająca przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów z dużym smutkiem odbieramy tę informację – czytamy w oświadczeniu.

– Pragniemy wskazać, że od wielu miesięcy – we wszystkich spotkaniach z osobami odpowiedzialnymi za kwestie opłat za badania techniczne pojazdów – zapewniano nas, że analizy dotyczące wprowadzenia nowego cennika są prowadzone – kontynuują. Dodają również, że mają nadzieję, że działania Ministerstwa Infrastruktury w najbliższym czasie doprowadzą do konkretnego procesu legislacyjnego. – Będziemy cały czas prowadzić intensywne działania, aby doprowadzić do powstania nowego rozporządzenia w tym zakresie. Deklarujemy także chęć uczestniczenia we wszystkich pracach o charakterze legislacyjnym – czytamy w komunikacie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodróżuj w zgodzie z naturą! Sprawdź, jak zadbać o planetę podczas letnich wyjazdów.
Następny artykułRodzina trzebińskich judoków się rozrasta (WIDEO,ZDJĘCIA)