A A+ A++

Aż 31% pacjentów nie stosuje regularnie przepisanych leków. Szacuje się, że przyczyną w około 10% przypadków powtórnych zawałów serca jest nieprawidłowe stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarskich – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii “Akcja Kardioprotekcja”.
Eksperci przypominają o konieczności systematycznego przyjmowania zaleconych dawek leków przez cały rok.

Rozpoczęły się wakacje, a więc czas podróży, spotkań z przyjaciółmi i spożywania posiłków poza domem. Wszystko to może skutkować zmianami codziennych nawyków. Dla osób z problemami układu krążenia zmiana rutyny może być trudniejsza – zauważają realizatorzy kampanii Akcja Kardioprotekcja.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia szacują, że tylko połowa pacjentów przestrzega wytycznych dotyczących przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Co więcej, w wynikach międzynarodowych badań z 2021 roku stwierdzono, że 39% pacjentów zapomina o przyjmowaniu leków, 20% pacjentów nie wykupuje kolejnych recept na czas, a 10% pacjentów odkłada zakup leków, co prowadzi do pominięcia przyjmowanych dawek​. 

Dane te są szczególnie alarmujące, że niestosowanie się do zaleceń terapeutycznych nie tylko zwiększa ryzyko hospitalizacji, ale również może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych, w tym do zgonu. – Brak regularnego stosowania leków, na przykład kwasu acetylosalicylowego w chorobach układu krążenia zwiększa ryzyko hospitalizacji o 23-31%. Szacuje się, że przyczyną w około 10% przypadków powtórnych zawałów serca jest nieprawidłowe stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarskich – wskazują realizatorzy kampanii.

– W okresie wakacyjnym wiele osób boryka się z trudnościami w utrzymaniu nawyku regularnego stosowania leków, co może skutkować pominięciem dawek i obniżeniem efektywności terapii. Regularne stosowanie leków jest kluczowe dla zapobiegania zaostrzeniom chorób sercowo-naczyniowych oraz utrzymania zdrowia, szczególnie w warunkach, gdy zmiany stref czasowych, stres związany z podróżami i zmienne otoczenie mogą negatywnie wpłynąć na systematyczność przyjmowania leków. Przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie wakacyjnym może przynieść wymierne korzyści, takie jak poprawa samopoczucia, zapobieganie komplikacjom zdrowotnym oraz umożliwienie cieszenia się aktywnością i relaksem podczas urlopu – przypomina prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, ekspert kampanii „Akcja Kardioprotekcja”.

10 zasad, które pomogą w pamiętaniu o przyjmowaniu leków podczas wakacji

Pacjentom w przygotowaniu się do podróży oraz w pamiętaniu o przyjmowaniu leków podczas wakacyjnych wypraw, mogą pomóc poniższe zasady:

  1. Skonsultuj się z lekarzem. Przed wyjazdem skonsultuj się ze swoim lekarzem. Upewnij się, że w związku z podróżą masz wszystkie niezbędne recepty i ewentualne zalecenia dotyczące zmian w dawkowaniu leków.
  2. Sprawdź zapas leków. Zrób listę i sprawdź, które leki musisz zabrać ze sobą. Zweryfikuj dawkowanie i upewnij się, że masz wystarczającą liczbę dawek leków na cały wyjazd. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie większego zapasu leków na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, jak na przykład wydłużony czas podróży.
  3. Zabierz niezbędne dokumenty. Spakuj dokumentację medyczną, w tym listę leków i zaświadczenia od lekarza, szczególnie jeśli przyjmujesz leki na receptę, które mogą podlegać kontroli bezpieczeństwa na lotnisku lub kontroli celnej na granicy.
  4. Przechowywanie leków. Nigdy nie zostawiaj leków w schowku lub w bagażniku auta. W przypadku leków, które muszą być przechowywane w lodówce, spakuj je do specjalnej torby termicznej. Możesz ją zakupić na przykład w aptece. 
  5. Miej plan awaryjny. Sprawdź, gdzie w miejscu docelowym podroży znajdują się apteki i placówki medyczne. Dowiedz się, gdzie w razie potrzeby można skorzystać z pomocy medycznej lub zakupić leki.
  6. Stwórz nawyk. Powiąż przyjmowanie leków z innymi codziennymi czynnościami, takimi jak posiłki, poranna toaleta lub wieczorna higiena. Regularne czynności, wprowadzanie rytuałów porannych i wieczornych pomagają w pamiętaniu o kolejnych dawkach leków. 
  7. Kolor ma znaczenie. Jeśli stosujesz kilka leków dziennie, warto zapamiętać ich kolory. Tabletki o kolorach różowym i czerwonym często kojarzą się z ostrzeżeniem i przypomnieniem, co może pomóc w ich prawidłowym zażywaniu.
  8. Skorzystaj ze specjalnych pojemników na leki. Możesz używać pojemników na leki z oznaczeniem dni tygodnia i dostosowanymi do siebie przegródkami na dawki poranne, południowe i wieczorne, które pomagają w organizacji i przypominają o właściwym dawkowaniu leków. 
  9. Ustaw przypomnienia. Wykorzystaj funkcję alarmu w telefonie lub pobierz jedną z wielu dostępnych aplikacji do zarządzania lekami, która będzie wysyłać powiadomienia o zaplanowanych dawkach leków.
  10. Powiadom bliskich. Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi, poinformuj ich, jakie leki przyjmujesz i poproś o przypomnienie w razie potrzeby.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKate Beckinsale zdradziła dlaczego trafiła do szpitala
Następny artykułУ Києві чоловік зістрибнув зі “скляного” мосту: в поліції розкрили подробиці