31 lat temu Polacy wybrali wolność
Czwartek / 04-06-2020 / Ilość wyświetleń: 56
Pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. Miały one kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji podczas obrad Okrągłego Stołu
Czerwcowe wybory przesądziły o upadku komunizmu w Polsce. Zdecydowane zwycięstwo “Solidarności” rozpoczęło nową epokę w najnowszych dziejach Polski, a także wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Otworzyło drogę do budowy państwa demokratycznego, suwerennego, uwolnionego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Dzięki wynikowi wyborów utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki.
– 4 czerwca to ważna data, która w sposób szczególny zapisała się w najnowszej historii Polski – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – 31 lat temu my Polacy, obywatelki i obywatele, zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniem podejmowaliśmy decyzję i wybraliśmy wolność, w efekcie czego uzyskaliśmy swoją narodową i państwową podmiotowość. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość poznania siły i mocy sprawczej karty wyborczej, każdego głosu. Pamiętajmy o tym także dzisiaj.
– Ale również data 4 czerwca, pokazuje nam złożoność i wieloaspektowość funkcjonowania demokracji. Myślę tutaj o innym wydarzeniu – sprzed 28 lat – gdy w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm, tym razem już po całkowicie wolnych wyborach, na czele którego stał Jan Olszewski – dodaje starosta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS