A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1 879 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 497 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 387 tys. 511. Dzisiaj (2 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 30 546 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 879 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 145 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 352 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 54 165 osób.

  • W szpitalach przebywa 31 955 chorych na COVID-19, o 144 więcej niż dzień wcześniej – wynika z danych przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia. Zajęte jest 3157 łóżek respiratorowych, o 14 więcej niż w czwartek.

  • Resort zdrowia poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 42 377 łóżek i 4157 respiratorów. Wolnych pozostaje ponad 10,4 tys. łóżek i tysiąc respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 478 914 osób. Wyzdrowiało dotąd 1 911 249 zakażonych.

Koronawirus w Łódzkiem

7,5 mln maseczek chirurgicznych trafi do mieszkańców województwa łódzkiego – zapowiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Czytaj więcej

Siedmiu pacjentów chorych na COVID19 z terenu województwa śląskiego trafiło do Szpitala Powiatowego w Radomsku. Do 1 kwietnia w tej placówce znalazło się 18. pacjentów z Częstochowy i okolic. Czytaj więcej

Zobacz także: Ponad 200 zagranicznych lekarzy zgłosiło się do pracy w Polsce

Łódzcy radni apelują do rządu, aby pracownicy sektora miejskich usług publicznych zostali zaszczepieni w pierwszej kolejności. Chodzi tutaj o załogi przedsiębiorstw, których praca bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie miasta. Czytaj więcej

Dr M.Sutkowski o przebiegu COVID-19 u dzieci

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski powiedział, że połowa łóżek covidowych przeznaczonych dla dzieci jest zajęta. Gość Programu 1 Polskiego Radia dodał, że brytyjska odmiana koronawirusa jest groźniejsza dla dzieci.

Doktor Sutkowski zwrócił uwagę, że większość dzieci choruje bezobjawowo, ale czasem dochodzi do rozwoju covidowego zapalenia płuc. Wskazał, że przebieg tej choroby jest nietypowy. Dosyć szybko wzrasta temperatura, pojawia się także ból brzucha i wymioty, czyli objawy nietypowe, charakterystyczne raczej dla nieżytu żołądkowo-jelitowego. Dopiero później pojawia się kaszel i duszności, dziecko może się też bardzo szybko odwodnić. W takiej sytuacji – jak wskazał doktor Sutkowski – leczenie musi odbywać się w warunkach szpitalnych.

Doktor Sutkowski podkreślił, że stan dzieci może pogarszać się bardzo szybko i dlatego zalecał rodzicom większą czujność, zwłaszcza jeżeli były przypadki COVID-19 w rodzinie.

E-rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 wznowiona

Wznowiono możliwość e-rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. O usunięciu usterki w systemie poinformował szef KPRM odpowiedzialny za koordynację szczepień Michał Dworczyk: “E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona. Internetowe Konto Pacjenta dostępne w pełnym zakresie pod adresem pacjent.gov.pl” – napisał w mediach społecznościowych.

Od czwartku na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby w wieku między 40., a 59. rokiem życia . Rejestracja jest możliwa tylko dla osób, które w styczniu, za pomocą specjalnego formularza, wyraziły gotowość do zaszczepienia. Wcześniej Michał Dworczyk poinformował, że wystawiono już skierowania na szczepienia dla roczników od 1962 do 1981. Grupa ta liczy ponad 600 tysięcy osób.

Rejestracji można dokonywać także przez infolinię pod numerem 989 oraz wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści SzczepimySie. Dostępna jest też możliwość zapisów w punktach szczepień.

Koronawirus na świecie

Brytyjska Agencja Zdrowia i Leków poinformowała, że otrzymała informacje o 30 przypadkach wystąpienia zakrzepicy krwi po podaniu szczepionek firmy AstraZeneca. Podobne objawy nie występowały po szczepionkach koncernu Pfizer. Eksperci z agencji uważają, że korzyści płynące z zaszczepienia znacznie przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem powikłań. Mimo to w niektórych krajach wstrzymano szczepienia preparatem firmy AstraZeneca do czasu wyjaśnienia przypadków zakrzepicy. Spośród 30 tego typu powikłań zanotowanych w Wielkiej Brytanii, aż 22 to przypadki rzadkiej i niebezpiecznej zakrzepicy zatok żylnych mózgu. Jednocześnie agencja podkreśliła, że są to wyjątkowo nieliczne przypadki wobec ponad 18 milionów dawek szczepionek podanych do tej pory w Wielkiej Brytanii.

Na Ukrainie ostatniej doby odnotowano największą do tej pory liczbę zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem. Sars-CoV-2 wykryto u około 20 tysięcy osób. Podobną liczbę Ukraińców udało się zeszłej doby zaszczepić. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 19 893 osób. Zmarły 433 osoby. Do szpitali trafiło około 5 tysięcy osób. Najwięcej zakażeń zanotowano w obwodach lwowskim, odeskim i charkowskim. Jak informuje ministerstwo zdrowia, ostatniej doby nad Dnieprem wykonano stosunkowo niewiele, bo 19 tysięcy szczepień. Do tej pory zaszczepiono w sumie 267 tysięcy osób. Mimo zapowiedzi władz, na Ukrainę, dotarło na razie jedynie około 700 tysięcy dawek szczepionek.

Systematycznie pogarsza się sytuacja epidemiczna w Europie. Większość krajów na kontynencie wprowadziła lockdown, a liczba nowych zakażeń stale rośnie od kilku tygodni.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Lockdown w całym kraju na cztery tygodnie wprowadza Francja. Zabronione jest też picie alkoholu w miejscach publicznych. Dodatkowe restrykcje wprowadza też Berlin. W mieście nie będzie można się gromadzić w nocy, a do szkół i przedszkoli będą mogły jedynie chodzić dzieci tych osób, które są niezbędne w pracy.

Światowa Organizacja Zdrowia skrytykowała tempo szczepień w Europie. WHO podkreśla, że na 900 milionów mieszkańców kontynentu zaledwie 10 procent otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Urzędnicy w Indiach tymczasem poinformowali, że Unia Europejska zwróciła się z prośbą o zakup 10 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, produkowanej właśnie w fabrykach w Indiach.

W Turcji minionej doby zanotowano 40 tysięcy nowych zakażeń, najwięcej od początku pandemii. Najgorsza na świecie sytuacja panuje teraz w Brazylii.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 827 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 129 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Walka z pandemią oraz ochrona rodziny, wolności jednostki i chrześcijańskich wartości w Unii Europejskiej były głównymi tematami spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem oraz przewodniczącym włoskiej partii Liga Północna Matteo Salvinim. “Spotkaliśmy się bo wierzymy w przyszłość Europy i Unii Europejskiej” – powiedział Mateusz Morawiecki. Celem spotkania polityków było nawiązanie porozumienia, które byłoby alternatywą centro-prawicową dla Europejskiej Partii Ludowej. Viktor Orban podkreślił, że “wielu mieszkańców UE pozostało bez właściwych i silnych reprezentacji politycznych”. Premier Węgier zapowiedział również, że w najbliższych tygodniach razem z Polską i Włochami będą opracowywać program ugrupowania.
Szef węgierskiego rządu zaapelował również do Komisji Europejskiej o przyspieszenie programu szczepień. “Apelujemy do Komisji Europejskiej o to, aby zwiększyła tempo zakupu szczepionek, co jest warunkiem wstępnym do tego, aby zatrzymać pandemię” – dodał. Premier Polski, podczas konferencji po spotkaniu zwrócił uwagę, że “potrzeba nam renesansu Europy i jej wartości, o które możemy się oprzeć”. Zaznaczył, że Polska, Włochy i Węgry będą reprezentowały w Parlamencie Europejskim wspólne stanowiska, ale chcą “być otwarci na dialog z innymi państwami europejskimi”. Mateusz Morawiecki podkreślił, że “Europa to nie może być dyktat silniejszych, to jest solidarność europejska na rzecz wspólnych wartości”. Matteo Salvini powiedział, że podczas spotkania oprócz tematów związanych z pandemią i poprawą programów szczepień politycy rozmawiali również o gospodarce, rolnictwie i przemyśle, a w szczególności “o tym, jak stworzyć większą grupę, która opowiada się za solidarnością i dobrobytem”. “Jesteśmy tu po to by stworzyć coś trwałego” – podkreślił.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokieruj swoją karierą: rozwijaj się, ucz, sięgaj po więcej! Dołącz do Philip Morris!
Następny artykułXperia 1 III? Nowe wydarzenie Sony może rzucić na nią nieco światła