A A+ A++

Gdyby tę trasę pokonywać marszem, zajęłoby to 55 godzin. Samochodem – nieco ponad trzy godziny. Biegaczom z Gniezna, którzy wystartują w „Biegu z pierwszej stolicy do stolicy”, pokonanie 270 km między dawną a obecną stolicą Polski zajmie półtorej doby.

Bieg wystartuje w sobotę 30 stycznia o godz. 11 z gnieźnieńskiego rynku. Przez pierwszych 5 km biegacze będą uczestniczyć w nim wspólnie, później z 27 biegaczy na trasie zostanie tylko trójka, reszta podzieli się na grupy, włoży maseczki, wsiądzie do busów eskortujących bieg i będzie oczekiwać na swoją kolej w sztafecie. Grupy biegnących będą się zmieniać co 10 lub 20 km.

– Biegną z nami ludzie w wieku 20–60 lat. Staramy się nie dezorganizować ruchu drogowego, więc biegniemy bocznymi drogami, poboczami, chodnikami. Na początku wszyscy razem, na końcu, w Warszawie, tak samo – wielką bandą. Zachęcamy wszystkich, żeby dołączali do nas po drodze. Można pobiec z nami np. 2–3 km – zachęca Leszek Wojtaszak, jeden z organizatorów wydarzenia.

Jak dowiadujemy się z opublikowanej na facebookowym profilu akcji mapy trasy, sztafeta wbiegnie do Warszawy od strony Leszna, przez Zielonki. W Bemowie biegacze skierują się na ul. Górczewską, która doprowadzi ich do skrzyżowania z Okopową, a stamtąd dalej ulicami Prostą, Jana Pawła II i Nowogrodzką do centrum.

Finał WOŚP. Punktualni biegacze

To już druga edycja akcji. W zeszłym roku biegaczom udało się zebrać na WOŚP 13 tys. zł. Biegli wtedy bez przerwy, od godz. 15 do godz. 21 następnego dnia. W tym roku będą mieli przerwę w biegu między godz. 1 a 5, żeby uniknąć pokonywania trasy po ciemku. Meta biegu znajduje się w telewizyjnym studiu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na pl. Defilad.

– Planujemy tam dotrzeć najpóźniej o godz. 21. W zeszłym roku wszystko przebiegło zgodnie z planem, nawet osoby, które czekały w niektórych miejscowościach, dziwiły się, że jesteśmy tacy punktualni. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – komentuje Tomasz Dzionek, jeden z organizatorów.

Dodaje, że w zeszłym roku każdy uczestnik przebiegł średnio ok. 60 km. – Takie odległości nie są dla nas dużym wyzwaniem. Ale bardzo się cieszymy, że w takiej formie możemy wspierać WOŚP, bo nikt wcześniej tego nie robił. Jesteśmy też bardzo dumni ze stołeczności naszego miasta i chcemy to też w taki sposób podkreślać. Stąd nazwa biegu – mówi Dzionek.

Prezydent Gniezna: „Biegniemy do Jurka!”

Podobnie jak w zeszłym roku oprócz zbiórki na WOŚP sztafeta ma zwrócić uwagę na problem uzależnienia od urządzeń cyfrowych. Czy w takim razie uczestnicy nie używają smartfonów? – Mamy smartfony i wrzucamy zdjęcia do mediów społecznościowych, ale niektórzy z nas robią to tylko ten jeden raz w roku – wyjaśnia Wojtaszak.

Udział w imprezie zapowiedzieli m.in. starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński i prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Oni również dołączą do biegu. Jak mówią nam organizatorzy akcji, prezydent zadeklarował, że przebiegnie w tym roku 20 km, a starosta 10 km.

Sam prezydent Gniezna w nagraniu opublikowanym na facebookowym profilu akcji wspomina, że gnieźnieński szpital wielokrotnie otrzymywał sprzęt od WOŚP. Podkreśla: – Tak długo, jak będę prezydentem, będę z wami! W tym roku już tradycyjnie, drugi raz, biegniemy do Warszawy, do Jurka, przez całą Polskę. Widzimy się na trasie!

Więcej informacji na profilu facebookowym biegu, gdzie wkrótce zostanie opublikowany harmonogram godzinowy trasy.

Licytacja okładki „Tygodnika Warszawa”

„Gazeta Wyborcza” także, jak co roku, gra z Orkiestrą. Link do wszystkich naszych licytacji znajdziecie na stronie wyborcza.pl/wosp.

Mamy też dla Was w tym roku licytację wyjątkową  – możecie dzięki niej zostać bohaterami piątkowego wydania „Gazety Stołecznej”, czyli znaleźć się na okładce „Tygodnika Warszawa”. Aby wziąć udział w tej licytacji, wystarczy kliknąć TUTAJ. Aby dowiedzieć się więcej o licytacji, kliknij TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodwyżka cen wody i budowa biurowca. Prezes Wodociągów zarzucił radnemu kłamstwo
Następny artykułNowe rozporządzenie. Korekta w kolejności szczepień i zwolnienie z kwarantanny