A A+ A++

Współczesny rynek kosmetyczny jest zdominowany ogromną machiną marketingu. Wydajemy pieniądze na drogie marki, oczekując korzyści proporcjonalnych do ceny. Tymczasem w aptece kupić można tanie i naturalne kosmetyki, które działają wcale nie gorzej, choć pozbawione są pięknego opakowania, zapachu czy reklamowego prestiżu. Naucz się identyfikować dobroczynne dla skóry substancje, które wcale nie muszą być kosmicznie drogie!

Naturalne kosmetyki z apteki są tanie i skuteczne. Źródło: shutterstock

  1. Ochronne maści
  2. Dobroczynne oleje
  3. Pielęgnacja ust
  4. Naturalne kosmetyki przeciwtrądzikowe
  5. Dobroczynne roślinne ekstrakty
  6. Mocznik w roli głównej
  7. Apteczne kosmetyki o mocy łagodzącej

Każdy człowiek w ciągu swego życia boryka się z problemami dermatologicznymi. Mogą mieć one charakter nagły i krótkotrwały, bądź chroniczny. Bywają zawinione nieodpowiedzialnym zachowaniem lub nieznanego powodu. Zazwyczaj jednak stanowią poważny dyskomfort psychiczny i estetyczny, który może być źródłem złego samopoczucia, kompleksów, ale także niebezpiecznych powikłań. W ramach pierwszej pomocy warto sięgnąć po naturalne kosmetyki apteczne, które nie obciążają kieszeni, a zawierają korzystne substancje aktywne.

Ochronne maści

Jedną z najczęstszych dolegliwości trapiących niemowlęta, dzieci i dorosłych jest przesuszenie skóry, które może być wynikiem chorób alergicznych, wieku czy niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych. Maść ochronna z witaminą A dostępna w ofercie różnych producentów to tani i łatwy sposób na dogłębne odżywienie i nawilżenie skóry. Preparat nie tylko chroni skórę przed wysychaniem, ale także odbudowuje kolagen w tkance, przekładając się na gładkość i widoczny efekt odmłodzenia. Można ją z powodzeniem stosować jako przeciwzmarszczkowy krem pod oczy!

Witaminę A ale w połączeniu z witaminą E zawiera tłusty krem Dermosan stworzony na bazie gliceryny. Przeznaczony do pielęgnacji twarzy i ciała tworzy na powierzchni skóry płaszcz chroniący przed zimnem i wiatrem. Ponadto, aplikowany na suche, łuszczące się obszary redukuje rogowacenie się naskórka i przywraca mu gładkość. Podobne efekty, choć bez dobroczynnej mocy witamin, oferuje klasyczna biała wazelina do kupienia w aptece za kilka złotych. Jako jeden z najprostszych i najbardziej podstawowych kosmetyków, polecana jest nawet do wrażliwej skóry noworodków. Nie zawiera żadnych drażniących substancji, a przy tym doskonale natłuszcza skórę, chroniąc ją przed wysychaniem. Wazelinę można ponadto kombinować z wieloma naturalnymi ekstraktami tworząc domowe kosmetyki do zadań specjalnych. Z badań naukowych wynika, że jest ona również skuteczna w pielęgnacji blizn pooperacyjnych.

Dobroczynne oleje

Do klasyki naturalnych kosmetyków bez wątpienia należy zaliczyć również olej rycynowy, który podaje się również wewnętrznie w celach przeczyszczających. Tłoczony z nasion rącznika pospolitego działa na skórę łagodząco, zmiękczająco, a także lekko przeciwbakteryjnie. Jakby tego było mało, jest doskonałym panaceum na słabe, wypadające włosy, rzęsy i brwi. Poprawia bujność i sprężystość czupryny, a nawet ogranicza zjawisko rozdwajania się włosów.

Jeszcze przyjaźniejszy dla skóry jest olej ze słodkich migdałów, który pełni funkcję naturalnego emolientu. Bogaty w flawonoidy, kwasy fenolowe, witaminy A, B1, B2, B6 i E oraz szereg cennych minerałów, od wieków używany jest do łagodzenia objawów łuszczycy oraz egzemy. Regularne masaże z wykorzystaniem tego przyjemnie pachnącego, lekkiego oleju redukują również rozstępy i blizny oraz pomagają choć częściowo cofnąć uszkodzenia spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce.

Naturalne kwasy tłuszczowe w swoim składzie zawiera również maść Linomag stworzona na bazie oleju lnianego z pierwszego tłoczenia. Może być ona stosowana nie tylko przy nadmiernej suchości skóry, ale także jako środek zaradczy na wyprysk, odparzenia i łuszczycę. Skutecznie zapobiega utracie wody z naskórka i przyspiesza regenerację komórek.

Wazelina – podstawowy kosmetyk natłuszczający. Źródło: shutterstock

Pielęgnacja ust

Problem suchości, pierzchnięcia i pękania bardzo często dotyczy ust – szczególnie wrażliwych na wilgoć oraz mróz. Do ich pielęgnacji można wykorzystać ochronną pomadkę Oeparol na bazie oleju z wiesiołka oraz masła shea. Działa on odżywczo i pielęgnacyjnie dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a jednocześnie tworzy barierę blokującą negatywny wpływ klimatu, zanieczyszczenia środowiska, a nawet promieniowania słonecznego.

Ciekawą alternatywą jest balsam do ust Tisane oparty na leczniczych właściwościach miodu i wosku pszczelego. Wśród składników tego niedrogiego preparatu znaleźć można również ekstrakty z melisy, jeżówki i ostropestu oraz oliwę z oliwek i witaminę E. Ta bogata formuła nie tylko chroni naskórek na wargach, ale również regeneruje go po różnego typu uszkodzeniach, także w wyniku opryszczki.

Naturalne kosmetyki przeciwtrądzikowe

Trądzik młodzieńczy to jedna z najbardziej szpecących przypadłości, która wbrew nazwie dotyka również bardzo wielu dorosłych. Acne-Derm to skuteczny krem na bazie kwasu azaleinowego, który działa hamująco na bakterie Propionibacterium acnes odpowiedzialne za przykre zmiany na twarzy. Preparat reguluje proces produkcji keratyny, przez co zmniejsza poziom rogowacenia i redukuje liczbę zaskórników. Posiada również działanie rozjaśniające skórę.

Nieco innych mechanizm działania wykazuje maść cynkowa zawierająca 10% tlenku cynku. Ta gęsta biała pasta nakładana miejscowo na ogniska zapalne redukuje podrażnienia i działa antybiotycznie, jednocześnie hamując nadmierne wydzielanie łoju. Maść cynkową można również stosować w przypadku otarć naskórka i stanach zapalnych różnego pochodzenia.

Tlenek cynku jest też jednym z głównych składników preparatu Sudocrem o silnych właściwością antyseptycznych. Polecany przede wszystkim do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, sprawdza się w szerokim zakresie stanów zapalnych – od odleżyn i odparzeń po podrażnienia po goleniu lub ukąszeniach owadów. Dzięki zawartości alkoholu benzylowego Sudocrem skutecznie odkaża skórę hamując rozwój nie tylko trądziku młodzieńczego, ale także różowatego.

Tabela przedstawiająca najbardziej wszechstronne kosmetyki apteczne; opracowanie własne

Dobroczynne roślinne ekstrakty

Na trądzik i nie tylko warto zastosować olejek z drzewa herbacianego, którego szerokie spektrum działania obejmuje zwalczanie stanów zapalnych oraz infekcji wywołanych bakteriami, grzybami, wirusami, a nawet pasożytami. W stosownym rozcieńczeniu z olejem bazowym olejek z drzewa herbacianego może skutecznie leczyć grzybice skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę, a nawet problemy z dziąsłami.

Ciekawostką apteczną jest również żyworódka w płynie, czyli wodno-alkoholowy roztwór z liści żyworódki. Ten uniwersalny preparat jest bogaty w antyoksydanty, witaminy i minerały, przez co przyspiesza odnowę skóry, łagodzi podrażnienia, a ponadto pomaga pozbyć się łupieżu. Działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie drobnych uszkodzeń wykazuje natomiast maść nagietkowa, którą poleca się m.in. w przypadku egzemy, ran pooperacyjnych oraz pieluszkowego zapalenia skóry.

Mocznik w roli głównej

Na uwagę zasługują również preparaty apteczne z mocznikiem, który odznacza się imponującymi właściwościami nawilżającymi i skutecznie leczy zrogowacenia skóry. Cerkoderm to silny preparat, który łączy działanie moczniku (5-40%) z kwasem glikolowym (AHA), dzięki czemu likwiduje szorstkość skóry i przyczynia się do jej wygładzenia. Szczególnie poleca się go w przypadku przesuszonych, pękających łokci i pięt. Łagodniejszy w działaniu jest krem Alantan Dermoline na bazie mocznika (2%) oraz d-pantenolu, który przywraca nawilżenie i zdrowy wygląd skórze podrażnionej, zwłaszcza delikatnym obszarom twarzy i dekoltu.

Żel z aloesu posiada właściwości kojące i nawilżające. Źródło: shutterstock

Apteczne kosmetyki o mocy łagodzącej

Opuchlizny, alergiczne wysypki i podrażnienia mogą pojawiać się znienacka i zmieniać twarz do nie poznania. Żel z aloesu to uniwersalny preparat łagodzący, który koi i pobudza regenerację naskórka. Można skutecznie leczyć nim oparzenia słoneczne oraz egzemę. Żel ze świetlikiem lekarskim natomiast oferuje kompleksową pielęgnację okolic wokół oczu, redukując obrzęki, ujędrniając skórę i łagodząc objawy zmęczenia. Jest to preparat niezwykle łagodny i bezpieczny dla oczu! Opuchliznę spowodowaną urazami można natomiast redukować za pomocą maści arnikowej, która przynosi wyraźną ulgę tak przy sińcach, jak i ukąszeniach owadów. Dodatkowo polecana jest również jako wspomaganie z leczeniu bólów reumatycznych!

Nasze zestawienie nie byłoby pełne bez mydła, podstawowego środka higieny. Jako kontrpropozycja dla drogich żelów do mycia, naturalne mydło Biały Jeleń doskonale oczyszcza wrażliwą skórę i nadaje się do codziennej pielęgnacji nawet dla osób cierpiących na poważne alergie.

Jak więc widać, nie potrzeba wcale wydawać setek złotych, aby w kompleksowy sposób zadbać o zdrowie skóry. Naturalne kosmetyki apteczne nie posiadają może prestiżu wielkich marek ani uwodzących woni, ale są bezpieczne, skuteczne i ograniczają ryzyko niepożądanych reakcji związanych z zawartością parabenów czy substancji zapachowych!
Jak widać,

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “Petrolatum: Barrier repair and antimicrobial responses underlying this “inert” moisturizer” Tali Czarnowicki i in., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26431582/, 04/04/2022
2. „Are There Benefits to Using Almond Oil on Your Face?” Grace Gallagher, https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/almond-oil-for-face, 04/04/2022
3. “Zinc Therapy in Dermatology: A Review” Mrinal Gupta, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4120804/, 04/04/2022
4. “A review of applications of tea tree oil in dermatology” Nader Pazyar i in., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22998411/, 04/04/2022
5. “Topical urea in skincare: A review” Leonardo Celleno i in., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30378232/, 04/04/2022
6. “ALOE VERA: A SHORT REVIEW” Amar Surjushe i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/, 04/04/2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Wejherowo: Miasto wspiera Wejherowski Alarm Smogowy
Następny artykułPolicja Tarnów: Kolejny wypadek motocyklisty w regionie tarnowskim