A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 168 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 8 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 41 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 878 tys. 634. Dzisiaj (19 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 168 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 8 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 15 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 74 tys. 823 osoby.

  • W Polsce po zakażeniu koronawirusem za ozdrowieńców uznano 2 miliony 650 tysięcy 194 osoby. Dane zaprezentowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Hospitalizowanych jest tysiąc 534 pacjentów. To dobowy spadek o 100 zajętych łóżek. W szpitalach wciąż dostępnych jest niespełna 10 tysięcy łóżek dla chorych na Covid-19.

  • Wspomagania respiratorem wymaga 237 chorych na Covid-19. To o 8 mniej niż wczoraj. 973 urządzenia pozostają wolne.

  • Na kwarantannie są 64 tysiące 252 osoby. To o 780 osób więcej niż wczoraj.

Koronawirus w Łódzkiem

Już w najbliższy piątek i sobotę na terenie łódzkiego centrum handlowego personel WSRM w Łodzi zorganizuje punkt szczepień. Osoby odwiedzające Manufakturę będą mogły przyjąć jednodawkowy preparat Jonson&Jonson. Czytaj więcej

Mobilny punkt szczepień przeciw COVID 19 będzie dziś działał w Rozprzy w powiecie piotrkowskim. Czytaj więcej

W województwie łódzkim na najbliższy miesiąc przygotowanych jest 200 tysięcy wolnych terminów na szczepienia przeciw COVID19. Nie ma problemu z umówieniem terminu w krótkim okresie czasu. Czytaj więcej

Zobacz także: Apteki będą mogły prowadzić szczepienia przeciw COVID-19

Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej. Czytaj więcej

Od północy zmiany w zasadach przekraczania polskiej granicy

Od północy do Polski mogą już przylecieć obywatele Stanów Zjednoczonych. Dołączyli do obywateli Japonii, Kanady, Nowej Zelandii, Tajlandii, Republiki Korei, Tunezji, Australii i Izraela.
W Dzienniku Ustaw opublikowano wczoraj nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, podpisaną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Nowelizacja przewiduje także, że granicę zewnętrzną Polski mogą przekroczyć uczestnicy, artyści wykonawcy, jurorzy, akredytowani dziennikarze, opiekunowie uczestników i artystów uczestniczący w międzynarodowym konkursie muzycznym lub festiwalu w Polsce. Muszą to zgłosić i udokumentować Straży Granicznej.

Ponadto w w środę zostaną otwarte trzy przejścia graniczne z Ukrainą – w Krościenku, Zosinie i Dołhobyczowie.

Inne rozporządzenie określa zasady kwarantanny wjazdowej – to się nie zmienia.

Na Stadionie Narodowym strefa kibica z punktem szczepień przeciw COVID-19

Na Stadionie Narodowym w Strefie Kibica będzie można jutro obejrzeć mecz i przy okazji zaszczepić się przeciw COVID-19. Na chętnych czeka 10 tysięcy dawek szczepionki Johnson & Johnson.

Do skorzystania z możliwości zaszczepienia zachęca wiceminister zdrowia Anna Goławska. “Szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa, nie trzeba się już martwić, żeby przyjąć drugą dawkę, a już po 14 dniach otrzymamy certyfikat, który będzie uprawniał do tego, żeby nie wliczać nas do limitów w eventach sportowych czy kulturalnych, a także do tego, żeby bezpiecznie podróżować za granicę. Zachęcamy do wspólnego kibicowania i zaszczepienia się” – mówiła wiceminister Goławska.

Doktor Artur Zaczyński, zastępca dyrektora do spraw medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powiedział, że punkt szczepień przy Strefie Kibica będzie działał już od godziny 10.00. “Kibicujmy sobie samym, żebyśmy wygrali z pandemią. Jako społeczeństwo mogli swobodnie się poruszać i swobodnie funkcjonować w życiu bez ograniczeń, a to wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas”. – dodał doktor Zaczyński.

Włodzimierz Dola, prezes zarządu PGE Narodowy podkreślił, że stadion wraca do swojej podstawowej działalności. Na trybunach będzie mogło zasiąść nawet od 30 tysięcy kibiców. „PGE Narodowy od samego początku aktywnie włącza się w walkę z pandemią. Stąd też zrodził się pomysł, żeby zorganizować przy okazji wydarzenia masowego doraźny punkt szczepień” – dodał.
Już jutro kibice piłki nożnej będą mogli obejrzeć na stadionie mecz Hiszpania-Polska rozgrywany podczas mistrzostw Europy. By wejść do strefy kibica trzeba będzie pobrać specjalny bilet ze strony www.strefakibica.com. Bramy stadionu będą otwarte jutro od 18.30, a transmisja meczu Hiszpania-Polska rozpocznie się o 20.45.

Jak informuje PGE Narodowy, ze względu na prognozowany jutro upał, każdy uczestnik Narodowej Strefy Kibica będzie mógł wnieść na stadion plastikową butelkę z wodą do 0,5 l bez nakrętki oraz składaną parasolkę. Zalecane jest także zabranie ze sobą nakrycia głowy.

Punkt szczepień na błoniach Stadionu Narodowego będzie działał w sobotę i niedzielę od godziny 10.00. Żeby się zaszczepić nie trzeba wcześniej się zapisywać i rejestrować, wystarczy zabrać dowód osobisty.

Koronawirus na świecie

Brukselski sąd nakazał AstraZenece dostarczyć unijnym krajom zaległe szczepionki, ale mniej niż domagała się Komisja Europejska. Zdecydowała się ona na batalię prawną ze szwedzko-brytyjskim koncernem w związku z nieterminowymi dostawami i złamaniem umowy. Po ogłoszeniu decyzji obie strony ogłosiły zwycięstwo. Sąd w Brukseli nakazał firmie AstraZeneka dostarczenie 50 milionów dawek do 27 września. Kalendarz dostaw został rozpisany następująco – 15 milionów dawek ma być dostarczonych przed końcem lipca, 20 milionów przed końcem sierpnia i 15 milionów przed końcem września. Jeśli koncern nie zastosuje się do decyzji sądu i ponownie nie dotrzyma terminów, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 10 euro za każdą niedostarczoną dawkę. Zadowolenie z decyzji wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej, która napisała w oświadczeniu, że dobrze się stało, iż sąd potwierdził złamanie umowy przez AstraZenekę. „To również uznanie, że nasze kontrakty na dostawy szczepionek mają solidną podstawę prawną” – dodała Ursula von der Leyen. Jednak decyzja sądu nie jest spełnieniem żądania Komisji w całości na co zwróciła uwagę z kolei AstraZeneka ogłaszając wygraną. Bruksela bowiem chciała, aby do końca czerwca szwedzko-brytyjski koncern dostarczył w sumie 120 milionów dawek, a do końca września pozostałych 180 milionów.

Europejska Federacja Piłki Nożnej – UEFA chce zwolnień z kwarantanny dla działaczy przybywających na finał Euro do Anglii pisze Times. Według dziennika władze piłkarskie zasygnalizowały, że w przeciwnym wypadku mecz mógłby zostać przeniesiony z Wembley do Budapesztu. Ewentualne nagięcie zasad jest jednak dla administracji Borisa Johnsona problemem wizerunkowym.
Dziś wymóg to dziesięciodniowa izolacja i dwa testy PCR dla każdego przybywającego do Anglii z krajów na tzw. pomarańczowej liście. Czyli ze wszystkich, które biorą udział w turnieju. Wyjątek to “czerwona” Turcja – tu zasady są jeszcze ostrzejsze. Kwarantannę dla państw “pomarańczowych” można skrócić, wykonując dodatkowy test w piątym dniu.
A według Timesa UEFA naciska na brytyjski rząd, by reguły nie obowiązywały piłkarskich VIPów: działaczy, polityków i sponsorów. Pojawić się miała sugestia, że finał zawsze można przenieść do Budapesztu. Podobnie miałoby się stać w przypadku półfinałów, również zaplanowanych na Wembley.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Według gazety rząd ma pracować nad dyspensą dla dwóch i pół tysiąca możnych piłkarskiego świata, ale członkowie gabinetu Borisa Johnsona przyznają, że to wizerunkowy problem. Bo dziś na wakacje z Wysp bardzo trudno pojechać. Prawie zawsze wiążę się to z obowiązkiem izolacji i wykonania kosztownych testów. Branża turystyczna jest w fatalnej kondycji. Przeciętni Brytyjczycy nierzadko muszą rezygnować z wypoczynku lub nawet odwoływać wakacje. Niedawno rząd nagle przesunął Portugalię z zielonej na pomarańczową listę. Efekt? Aby uniknąć wydatków i kwarantanny tysiące ludzi z dnia na dzień musiało skrócić urlop i wsiąść do samolotu, by zdążyć przed wejściem w życie nowych reguł. Według Timesa premier Johnson widzi jednak jeszcze jeden argument za tym, by nagiąć zasady i zrobić dobre wrażenie na FIFA i UEFA. Zjednoczone Królestwo chciałoby zorganizować mundial w 2030 roku, być może razem z Irlandią.

Władze Moskwy przedłużyły ograniczenia sanitarne do 29 czerwca. W ocenie mera stolicy Siergieja Sobianina sytuacja epidemiczna jest na tyle poważna, że wymaga zdecydowanych działań.
W Moskwie zakazano organizowania masowych imprez, w których bierze udział więcej, niż 1000 osób. Zamknięto strefy kibica, w których oglądano mecze Euro2020 oraz działające w moskiewskich parkach sceny dla sympatyków tańca. Administracja Moskwy zamknęła także wszystkie place zabaw dla dzieci. Stołeczne bary i restauracje będą nieczynne od 23.00 do 6.00. Na razie urzędnicy nie zamknęli kin i teatrów, a także nie ograniczyli pracy centrów handlowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypiękniało otoczenie odnowionego Ratusza Miejskiego w Dąbiu
Następny artykułRosja: test finansowania wojska w czasie wojny