A A+ A++

1,5 miliarda złotych dla pracodawców z Europejskiego Funduszu Społecznego

27.03.2020

Pracodawcy, którym na skutek pandemii koronowirusa spadły obroty, będą mogli starać się o  dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na refundowanie wydatków związanych z utrzymaniem miejsc pracy. Jak zakłada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej już w pierwszej połowie kwietnia w powiatowych urzędach pracy będzie można składać wnioski o dofinansowanie. Pieniądze będą wypłacane z Funduszu Pracy, a następnie Europejski Fundusz Społeczny będzie refundował te koszty.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz marszałkowie województw zapewnią pieniądze na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników lub składek na ubezpieczenia społeczne.

Jest to jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej.

Przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale także organizacje pozarządowe będą mogły wnioskować o dofinansowanie z EFS na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jaki i umowy cywilno-prawne, czyli na przykład umowy zlecenia, a także dla osób pracujących na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Pracodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie jeżeli:

  • wartość ich obrotów spadła o co najmniej 30 procent. W takiej sytuacji będą mogli wnioskować o dofinansowanie unijne pokrywające 50 procent minimalnego wynagrodzenia pracowników.
  • w przypadku, kiedy obroty spadną o połowę pracodawca może starać się o środki, które w 70 procentach pokryją koszty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • o wsparcie w wysokości 90 procent minimalnego wynagrodzenia na każdego pracownika mogą starać się pracodawcy, u których obroty spadły o co najmniej 80 procent.

Pomoc będzie mogła  zostać przyznana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacana co miesiąc.

Przedsiębiorcy, osoby samozatrudnione oraz organizacje pozarządowe, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia pracowników lub dalszego prowadzenia działalności przez okres dofinansowania oraz taki sam czas po jego zakończeniu. To oznacza wsparcie dla stabilności zatrudnienia nawet do pół roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiliony dla gmin na laptopy dla uczniów i nauczycieli
Następny artykułStare mury Nowe wnętrze