A A+ A++

18 maja 1920 roku w małopolskim miasteczku Wadowice przyszedł na świat Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Przypominamy miejsca w województwie łódzkim, które wiążą się z Ojcem Świętym.

(Fot. kanonizacja2014.pl)

Papież Polak

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Studiował polonistykę w Krakowie. W czasie II wojny światowej wstąpił do tajnego seminarium.

W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę, a po dwuletnich studiach został wikariuszem i katechetą w parafii w Niegowici, później pracował w Krakowie. Był wykładowcą w seminariach duchownych i na uniwersytetach. W 1958 roku został wyświęcony na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, a w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. W roku 1967 papież Paweł VI mianował go kardynałem.

16 października 1978 roku, kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem.

Pielgrzymki do Ojczyzny

Polacy i Polska stanowili bardzo ważną część życia św. Jana Pawła II, który po latach wyznał: “Sprawy mojej Ojczyzny zawsze były i są mi bardzo bliskie. Wszystko, co przeżywa mój naród, wszystko to głęboko noszę w sercu. Dobro Ojczyzny uważam za moje dobro” mówił podczas audiencji do Polaków z okazji 20. rocznicy pontyfikatu w 1998 roku.

Polska była krajem, który Ojciec Święty odwiedzał najczęściej – odbył do Ojczyzny dziewięć pielgrzymek. 

Zobacz także: Można oglądać unikatowe zdjęcia i dokumenty związane z Janem Pawłem II

Wizyta papieża w Łodzi

Jednodniową wizytę Jana Pawła II w Łodzi, 13 czerwca 1987 roku, wypełniły spotkania ze środowiskiem akademickim w łódzkiej katedrze i z pracownikami zakładów Uniontex. Głównym punktem wizyty było spotkanie z wiernymi na lotnisku Lublinek.

(Fot. Tomasz Podwysocki)

Papież przyleciał do Łodzi po wizycie w Częstochowie. Helikopter wylądował na płycie lotniska Lublinek o godz. 9:45. Wizyta Ojca Świętego w Łodzi przez wiele tygodni stała pod znakiem zapytania, ponieważ komunistyczne władze nie chciały zgodzić się, aby przyjechał do “robotniczej Łodzi”. Dlatego ołtarz na Lublinku zaczęto budować dopiero dwa tygodnie przed wizytą papieża. 

(Fot. zbiory Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, źródło: książka “Jan Paweł II w Łodzi” wydawnictwo IPN, ze zbiorów archiwalnych kurii)

Jan Paweł II chciał, żeby na mszy były dzieci pierwszokomunijne, których pojawiło się około 1,5 tys. Z jego rąk około 100 dzieci otrzymało Komunię Świętą. 

Spotkanie z Ojcem Świętym przyciągnęło tysiące łodzian i mieszkańców województwa. Mieszkańcy miasta tłumnie witali Jana Pawła II na skrzyżowaniu Pabianickiej i Dubois, którędy przejeżdżał po mszy świętej udając się do do rezydencji arcybiskupów łódzkich.

(Fot. archiwum Kurii Archidiecezji Łódzkiej)

Jan Paweł II w zakładach Uniontex

Po spotkaniu w katedrze Ojciec Święty udał się do zakładów Uniontex, w których przemawiał do kilku tysięcy pracujących tam kobiet. Na spotkanie w fabryce nie wpuszczono ekipy filmowej, pozostała więc tylko dokumentacja fotograficzna.

Czytaj również: Zamiast zabytkowej tkalni Uniontexu, którą odwiedził papież Jan Paweł II w Łodzi powstaną bloki

O godzinie 18.20 papież odleciał z płyty boiska stadionu Włókniarza. Na miejscu Ojca Świętego żegnały tysiące łodzian.

Jak podkreślał biskup Ireneusz Pękalski – przyjazd Jana Pawła II do Łodzi przyniósł przede wszystkim owoce duchowe. – To spotkanie wprowadziło zmiany w naszym wnętrzu. Dzieci, które przyjęły Komunię Świętą z rąk papieża niosą w swoim sercu owoce tego spotkania, także pracownicy nauki i kultury, z którymi Jan Paweł II spotkał się w katedrze – mówił biskup. 

Jan Paweł II z wizytą w Łowiczu

14 czerwca 1999 roku – tego dnia, podczas siódmej pielgrzymki do Polski, Papież Jan Paweł II odwiedził Łowicz. Na spotkanie z papieżem na łowickich błoniach przyjechało z całej Polski około trzystu tysięcy wiernych.

Nigdy wcześniej, ani nigdy później Łowicz nie był świadkiem takiego wydarzenia. – W historii miasta nie było takiej osoby jak Jan Paweł II i chyba już nigdy nie będzie. Widziałem rzekę ludzi idącą na Bratkowice – mówi przewodnik turystyczny Jacek Rybus. 

(Fot. CC BY-SA 3.0)

Zobacz także: Tryptyk Łódzki, czyli 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na urząd papieski [ZDJĘCIA]

Papież w Łowiczu mówił przede wszystkim o rodzinie i wychowaniu. – Wskazywał rodzinę jako fundament, ale też swoje słowo skierował do nauczycieli – wspomina Jacek Rybus. 

Podczas wizyty w Łowiczu Jan Paweł II modlił się także w katedrze łowickiej, której nadał tytuł bazyliki mniejszej. W szkole podstawowej obok placu celebry znajduje się dzisiaj izba pamięci Jana Pawła II.

(Fot. Tomasz Podwysocki)

Papież Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Miasta Łodzi

W 2003 roku Rada Miejska zadecydowała o przyznaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego pontyfikat był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Trwał 26 lat. Jan Paweł II był pierwszym od 450 lat następcą świętego Piotra, który nie był Włochem. 

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011, po czym 27 kwietnia 2014 kanonizowany.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto w czasach kryzysu się bogaci, a kto płaci ekonomiczny rachunek?
Następny artykułZespół The FoxCats wystąpił w Biłgoraju