A A+ A++

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tego dnia wspominamy również zaangażowanie polskich chłopów, którzy w 1920 roku odpowiedzieli na apel władz i masowo wstępowali do Wojska Polskiego. Święto Czynu Chłopskiego podkreśla rolę chłopów w walce o Polskę. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Z tej okazji Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Sławomir Głowiński zapraszają na uroczystości.

Oficjalne obchody rozpoczną się mszą świętą odprawioną o godz. 10.00 w garwolińskiej kolegiacie, po której nastąpi przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po przemówieniach i złożeniu kwiatów odbędzie się piknik historyczny na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (za kolegiatą). Organizatorzy przygotowali stoiska historyczne z wystawą broni i umundurowania z 1920 roku oraz stoisko militarne. Zebrani będą mogli również wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie.

Z okazji Święta Wojska Polskiego Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zaprasza do udziału w facebookowym konkursie “Gdzie znajduje się pomnik?”. Do rozpoznania są cztery zdjęcia pomników upamiętniających trud, walkę i cierpienie polskich żołnierzy publikowane co tydzień od 3  do 24 sierpnia. Szczegóły: www.facebook.com/bibliotekagarwolin

Najmłodsi czytelnicy mogą zagrać w grę genially- edukacyjny QUIZ na spostrzegawczość, zaś starsi mogą obejrzeć w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej dwie wystawy: „Symbole narodowe i wojskowe” i  prezentację książek o tematyce wojskowej znajdujących się w zbiorach biblioteki.

Zapraszam również do spaceru po Garwolinie śladami Bitwy Warszawskiej. Pamiętajmy, że nasze miasto, tak jak większa część Mazowsza było areną walk w sierpniu 1920 roku: 13 sierpnia wkroczyli tutaj bolszewicy, zaś 16 sierpnia  wojska gen. Daniela Konarzewskiego odbiły Garwolin. Na cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła z 1920 roku, na skwerze Solidarności upamiętniono wspomnianego wcześniej gen. Konarzewskiego, a za kolegiatą na skraju skweru stoi kamień z tablicą wspominającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w czasie Bitwy Warszawskiej nocował w Garwolinie. Historia jest wszędzie: w mijanych do pracy pomnikach, nazwach ulic, opowieściach rodzinnych. Poznajmy ją bliżej! – zachęca Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Partnerami obchodów 15 sierpnia są: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem,  Stowarzyszenie Garda, Kolegiata Przemienienia Pańskiego i Orkiestra Dęta OSP Garwolin.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrażacy z OSP Stare Kurowo uratowali życie kobiety…
Następny artykułDlaczego nie warto przechowywać cennych rzeczy w mieszkaniu czy w domu, nawet w sejfie…