A A+ A++

Sąd Najwyższy 21 kwietnia zajmie się rozpoznaniem wniosku o zatrzymanie i doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. Chodzi o postawienie mu zarzutów i przesłuchanie. “Sędzia Igor T. może uniknąć zatrzymania, jeśli dobrowolnie stawi się w prokuraturze” – informuje prokuratura.

Jak przekazał rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN Piotr Falkowski niejawne posiedzenie w tej sprawie wyznaczono na 21 kwietnia na godz. 12, zaś wnioskiem Prokuratury Krajowej zajmie się sędzia Adam Roch.

W piątek SN poinformował, że od 22 marca bieżącego roku, ze względu na sytuację epidemiczną, odwołane zostały wszystkie rozprawy i posiedzenia w SN. Obecnie decyzja o odwołaniu rozpraw i posiedzeń ma obowiązywać do 9 kwietnia bieżącego roku.

Prokuratura Krajowa podawała przed tygodniem, że w związku z tym, iż sędzia Tuleya po raz trzeci – mimo prawnego obowiązku – nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej SN o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Prokuratura zamierza przesłuchać tego sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. W listopadzie ubiegłego roku, na wniosek prokuratury, Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu.

“Sędzia Igor T.”

Jak zaznaczano, prokuratura – zanim zdecyduje o zatrzymaniu sędziego – musi uzyskać zgodę Sądu Najwyższego i “o nią zamierza wystąpić”. “Sędzia Igor T. może uniknąć zatrzymania, jeśli dobrowolnie stawi się w prokuraturze, a nie na spotkaniach z dziennikarzami przed jej siedzibą” – zaznaczała PK.

Prokuratura wskazywała, że “Igor T., wzywany na przesłuchanie trzykrotnie – na 18 stycznia i 10 lutego oraz na 12 marca, za każdy razem pojawiał się nie w prokuraturze, lecz przed jej budynkiem, gdzie w obecności dziennikarzy wygłaszał deklaracje o wydźwięku politycznym”.

“Ostentacyjne lekceważenie prawa jest szczególnie naganne w przypadku osoby piastującej urząd sędziego, która ma świadomość swoich procesowych obowiązków” – pisała PK.

Przed tygodniem sędzia Tuleya uczestniczył w pikiecie solidarnościowej przed budynkiem PK. – Nie stawię się w prokuraturze. Nie stawiłem się dwa razy. Dzisiaj jestem pod budynkiem i nie będę brał udziału w tej nielegalnej czynności. Zapowiadam, że nigdy dobrowolnie nie będę uczestniczył w przesłuchaniu związanym z tą sprawą – mówił do kilkudziesięciu uczestników demonstracji.

Igor Tuleya odsunięty od orzekania

Po tym, gdy Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu i zdecydowała przy tym o zawieszeniu go w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. uposażenia – sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.

Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemieccy kibice oficjalnie wracają na trybuny
Następny artykułSzpitale: więcej czasu na rozliczenie 2020 r. może nie wystarczyć