A A+ A++

Chłopiec, identyfikowany wyłącznie jako RXG, mając 14 lat w 2015 roku wysłał zaszyfrowane wiadomości do dżihadysty, który miał zaatakować policjantów na paradzie z okazji Anzac Day w Australii.

Pochodzący z Blackburn w Lancashire RXG w październiku 2015 roku stanął przed sądem w Manchesterze, który zdecydował o skazaniu 14-latka na dożywocie. Chłopiec w czasie przesłuchania przyznał się do podżegania do ataku terrorystycznego w Australii. Obecnie terrorysta ma 20 lat i zdaniem rady zajmującej się zwolnieniami warunkowymi, może zostać wypuszczony z więzienia.

W czasie procesu sąd dowiedział się, że 14-latek w sieci przyjął inną tożsamość i zaczął kontaktować się z 18-letnim dżihadystą z Australii Sevdetem Besimem, instruując go by zabijał policjantów w czasie parady. Jak pisze BBC, wysłał do niego tysiące wiadomości, sugerując między innymi by po raz pierwszy popróbował dekapitacji, znajdując odpowiednią samotną osobę. Australijska policja została jednak w porę ostrzeżona i udaremniła atak. Niedoszły zamachowiec przyznał się do wszystkiego i został skazany na 10 lat więzienia – informuje “Independent”.

Tożsamość najmłodszego brytyjskiego terrorysty pozostanie tajemnicą

W sprawie 14-latka brytyjski sąd przychylił się do wniosku o utajnienie jego tożsamości. Młodociany terrorysta nawet po osiągnięciu pełnoletniości miał zachować anonimowość. Ujawnienie jego danych mogłoby się przyczynić do wyrządzenia poważnych szkód. Podobne decyzje nie są podejmowane często.

W październiku najmłodszy brytyjski terrorysta mógł się ubiegać o zwolnienie warunkowe. Po złożeniu przez niego odpowiedniego wniosku odbyły się dwa przesłuchania przed specjalną komisją. RXG miał w czasie dotychczasowej odsiadki podjąć szeroką pracę nad zmianą swojego przestępczego zachowania, zwiększeniem poziomu dojrzałości psychicznej oraz zmianą swojego rozumienia zasad islamu. Jak informuje BBC, “nikt na rozprawie nie uważał, że dalsze odsiadywanie kary w areszcie jest konieczne”. 

Młodemu mężczyźnie przyznano prawo do zwolnienia warunkowego, ma jednak wymóg mieszkania pod wskazanym adresem, założono mu elektroniczną opaskę więzienną oraz nałożono na niego ograniczenie kontaktów, przemieszczania się i podejmowania niektórych czynności. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek trzech samochodów na śliskiej nawierzchni
Następny artykułJest odpowiedź MS na strajk „kasty”: “Perfidne lekceważenie”