A A+ A++

Sumatra to wyspa należąca do Indonezji. Położona jest w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim, w grupie Wielkich Wysp Sundajskich. Szósta pod względem powierzchni wyspa świata padła w ostatnich dnia ofiarą potężnego żywiołu. Setki osób straciło dach nad głową. Media niestety donoszą również o ofiarach śmiertelnych. 

Zobacz wideo Olbrzymia powódź w Kazachstanie. Pozalewane gospodarstwa domowe i drogi

Sumatra w żałobie. Żywioł bez litości zaatakował indonezyjską wyspę

Ulewne deszcze doprowadziły w niedzielę (12 maja) do osunięcia się skał wulkanicznych i zejścia tzw. zimnej lawy, czyli lawiny błotnej. Na chwilę przed północą w sobotę deszcze monsunowe w połączeniu z dużymi lawinami błotnymi, które spłynęły z wulkanu Marapi, spowodowały, że rzeka wypłynęła z brzegów i zalała wioski na górskich zboczach w czterech okręgach prowincji Sumatra Zachodnia.

Jak podał dziś portal themorning.lk, zalane zostały budynki mieszkalne, ulice, mosty i meczety, a także kilkadziesiąt hektarów pól ryżowych. Indonezyjska Agencja ds. Zarządzania Katastrofami poinformowała, że zalanych zostało prawie 200 domów, a 159 osób ewakuowano. W niektórych miejscach błoto sięgało do wysokości łydek dorosłego człowieka.

Bilans strat szokuje. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych

Wskutek katastrofalnych działań żywiołu 41 osób straciło życie, a kolejnych 17 uznawanych jest za zaginione. Materiały filmowe i zdjęcia opublikowane w sieci przez Narodową Agencję Poszukiwań i Ratownictwa pokazują drogi, które zamieniły się w mętne, brązowe rzeki – pełne skał, piasku, kamieni i popiołu wulkanicznego.

– Ratownicy poszukują 17 osób, trzech w dystrykcie Agam i 14 w Tanah Datar, obu obszarach najbardziej dotkniętych powodzią i zamieszkiwanych przez setki tysięcy ludzi – powiedział w rozmowie z AFP Ilham Wahab, rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof Zachodniej Sumatry.

Indonezja leży w regionie podatnym na powodzie i osuwiska, zwłaszcza w porze deszczowej. Do majowej tragedii doszło zaledwie dwa miesiące po ulewnych deszczach, które sprowadziły gwałtowne powodzie i osuwisko w dystryktach Pesisir Selatan i Padang. Wtedy zginęło co najmniej 21 osób. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBartosz Gomułka: Powołanie na turniej Ligi Narodów? Daj Boże!
Następny artykułSzurnięta małolata napytała sobie biedy