A A+ A++

Trwając w radości Bożego Narodzenia, rozważając tajemnicę zejścia na ziemię Boga, który stał się człowiekiem ze wzruszeniem wpatrujemy się w małego Jezusa, którego postać znajduje się w centrum każdej szopki. Wiele z nich zachwyca i skłania do refleksji.

Od lat w wielu miastach, wioskach, a nawet przed domami powstają symboliczne, a czasem imponujących rozmiarów szopki, w których obok małego Jezusa, Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów i zwierząt umieszczane są także symbole, przedmioty, dekoracje nawiązujące do bieżących wydarzeń, rocznic. Nie inaczej jest i w tym roku. W łowickiej świątyni ojców pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha szopka nawiązuje do aktualnej sytuacji. Jej głównym przesłaniem są słowa: „Otwórzcie bramy Chrystusowi” Ponadto Święta Rodzina odgrodzona jest metalowymi barierami, do których przymocowano maseczki. Są też serca i ślady stóp.

W katedrze, a także m.in., w Tumie, w parafii św. Barbary w Głownie, żłóbek został ustawiony w centrum świątyni, tuż przed ołtarzem głównym.

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, a także w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce szopki ustawiono nie tylko w świątyniach, ale także przed nimi. Te na zewnątrz najczęściej obok tradycyjnych figur wzbogacone są także żywymi zwierzętami.

Żywa szopka po raz pierwszy stanęła także w parafii Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach. Zgodnie z tym, co zapowiadał ks. Rafał Babicki proboszcz parafii przed powstającą świątynią, w szopie zamieszkały gołębie, struś, kuc, osioł. W dużej zbitej szopie ustawiono figury św. Rodziny. Żywa szopka, przyciąga całe rodziny. Warto wspomnieć, że w tym roku podczas ostatnich rorat wierni losowali karmelitańskie urzędy – osoby, postaci z szopki, wraz z cnotą, nad jaką mają pracować cały rok.

Szopkę można oglądać także pod arkadami Muzeum w Łowiczu. Można w niej znaleźć wiele odniesień do folkloru łowickiego. Obok figur umieszczono w niej m.in. łowickiego pająka, ozdobę, którą w łowickich chatach zawieszono pod sufitem. Motywy łowickie zawierają także poduszeczki i kołdra w kołysce. Rzeźby muzeum otrzymało w darowiźnie od ks. Jana Dobrodzieja z Kutna. Ich autorem jest kutnowski rzeźbiarz Andrzej Cichoń.

Przypomnijmy. Pierwsza szopka bożonarodzeniowa stworzona została przez św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio, w 1223 r. W późniejszych czasach tradycja szopek rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Poniżej kilka szopek z różnych zakątków diecezji.

  Archiwum parafii Skierniewice. Parafi Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku.
Skierniewice. Parafi Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku.   Archiwum parafii Skierniewice. Parafi Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku.
Rzeczyca. Szopka w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.   Archiwum parafii Rzeczyca. Szopka w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Rzeczyca. Szopka w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.   Archiwum parafii Rzeczyca. Szopka w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Sochaczew. Parafi św. brata Alberta w Sochaczewie.   Archiwum parafii Sochaczew. Parafi św. brata Alberta w Sochaczewie.
Szopka w parafii w Kurzeszynie.   Archiwum parafii Szopka w parafii w Kurzeszynie.
Kutno. Parafia pod wezwaniem bł. Męczenników Kutnowskich.   Archiwum parafii Kutno. Parafia pod wezwaniem bł. Męczenników Kutnowskich.
Łęczyca. Parafia św. Andrzeja.   Archiwum parafii Łęczyca. Parafia św. Andrzeja.
Łowicz, szopka przy muzeum.   Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość Łowicz, szopka przy muzeum.
Rawa Maz. Szopka przed kościołem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.   Archiwum Parafii Rawa Maz. Szopka przed kościołem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.
Rawa Maz. Szopka w kościele w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.   Archiwum parafii Rawa Maz. Szopka w kościele w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.
Skiernieiwce. Osioł w żywej szopce w parafii Niepokalanego Serca NMP.   Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość Skiernieiwce. Osioł w żywej szopce w parafii Niepokalanego Serca NMP.
Skiernieiwce. Żywa szopka w parafii Niepokalanego Serca NMP.   Skiernieiwce. Żywa szopka w parafii Niepokalanego Serca NMP.

«« | « | 1 | » | »»

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekord zakażeń koronawirusem w Wlk. Brytanii. Włosi łagodzą lockdown na trzy dni [NA ŻYWO]
Następny artykułSzef niemieckiego MSZ: rząd federalny nie zmieni stanowiska ws. Nord Stream 2