A A+ A++

Dzisiaj, 10 lipca w Ożarowie Mazowieckim została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom VII Rejonu ,,Jelsk-Jaworzyn’’ VII Obwodu ,,Obroża’’ AK oraz odbył się wernisaż wystawy „Na odsiecz powstańczej Warszawie”.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Odział w Warszawie z dyrektorem dr Tomaszem Łabuszewskim na czele, przedstawiciele władz samorządowych gminy – Burmistrz Paweł Kanclerz i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cichal, radni, członek Zarządu Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Ewelina Degowska, przedstawiciele środowisk kombatanckich, Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerze i mieszkańcy gminy.

Wszystko w uroczystej oprawie z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i harcerzy.

Początki konspiracji na ziemi ożarowskiej sięgają listopada 1939 r. Miejscowe struktury podziemne, powstałe w środowisku ochotniczej straży pożarnej, weszły w skład Związku Walki Zbrojnej w lutym 1940 r. Ożarów wraz z pobliskim Ołtarzewem, Zaborowem, Włochami utworzyły VII Rejon VII Obwodu ZWZ, a od 1942 r. – Armii Krajowej.

W momencie wybuchu powstania warszawskiego siły Rejonu ,,Jelsk-Jaworzyn”, przetrzebione aresztowaniami i zagrożone przez liczne oddziały niemieckie, nie miały możliwości podjęcia skutecznych działań zbrojnych na własnym terenie. Żołnierze miejscowej konspiracji walczyli więc na Okęciu i w Grupie „Kampinos”. Ponadto tutejsze struktury Armii Krajowej dostarczały broń, sprzęt i żywność siłom partyzanckim w pobliskiej Puszczy Kampinoskiej. Po zakończeniu walk w stolicy niosły pomoc powstańcom, których Niemcy przetrzymywali w obozie przejściowym utworzonym w Ożarowie Mazowieckim.

Tablica pamiątkowa i wystawa to część obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wystawa „Na odsiecz powstańczej Warszawie” opowiada o reakcji terenowych formacji konspiracyjnych na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” z 14 sierpnia 1944 r., w którym wezwał on do zorganizowania odsieczy dla walczącej stolicy.

Wystawa dostępna będzie do 28 lipca i znajduje się na skwerze, naprzeciwko Centrum Inicjatyw Społecznych, przy ul. Poznańskiej 292.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpetną dziurę przysłoni piwny ogródek
Następny artykułLudzie, którzy przeżyli lata 90. i 2000., opowiadają o rzeczach, za którymi tęsknią