Z udziałem m.in. biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla i metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w słowackiej Żylinie odbyły się 25 września 2024 r. uroczystości srebrnego jubileuszu biskupich święceń biskupa żylińskiego Tomáša Galisa. Jubileusz uczczono Mszą św. w kościele Matki Bożej Bolesnej w parafii Żylina-Vlčince. W liturgii uczestniczył nuncjusz apostolski w Republice Słowackiej abp Nicola Girasoli, arcybiskupi i biskupi ze Słowacji i z zagranicy, a także liczni kapłani i wierni.
Homilię wygłosił metropolita koszycki i przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp Bernard Bober. Duchowny dziękował za życie kapłańskie i biskupie jubilata, podkreślając, że bp Galis wiernie służy Kościołowi i diecezji. Zaakcentował, jak ważne jest naśladowanie Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza. Wskazał na pokorę, prawdę i miłość, które powinny cechować każdego biskupa.
Przypomniał także o osobistych relacjach z biskupem Galisem. Wspomniał jego drogę kapłańską i biskupią, zwracając na szczególną rolę, jaką odegrała w jego życiu Maryja. Wybrał Ją jako przewodniczkę, wpisując w swój herb biskupi hasło „Per Mariam ad Iesum” (Przez Maryję do Jezusa).
Na zakończenie uroczystości nuncjusz apostolski abp Nicola Girasoli odczytał pozdrowienie od Ojca Świętego Franciszka.
Tomáš Galis urodził się się 22 grudnia 1950 roku w Selicach. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 roku, po czym pracował jako wikariusz i proboszcz. W 1990 roku został dziekanem dekanatu bańskobystrzyckiego oraz rektorem seminarium duchownego w Badinie. W 1998 roku uzyskał tytuł doktora. W 1999 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji bańskobystrzyckiej. Obrzędowi jego konsekracji biskupiej przewodniczył 25 września 1999 r. biskup Bańskiej Bystrzycy Rudolf Baláž. Po utworzeniu diecezji żylińskiej w 2008 roku bp Galis został jej pierwszym biskupem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS