A A+ A++

Żyje w Polsce. Kiedy spotkasz, nigdy nie zabijaj

Ryjówka aksamitna to jadowity ssak

Ryjówka aksamitna to jadowity ssak

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

WOA

21.07.2024 11:56, aktual.: 21.07.2024 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nazywana jest małą bestią polskich łąk. Choć często mylona jest z myszą, ryjówka aksamitna jest dużo bardziej żarłoczna. Jako jeden z nielicznych gatunków ssaków wytwarza jad.

Kiedy myślimy o drapieżnikach, przed oczami stają nam obrazy wielkich kotów, wilków czy orłów. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w naszym sąsiedztwie, wśród traw ogrodów i łąk, kryje się niepozorny, ale równie waleczny drapieżnik – ryjówka aksamitna.

Choć ten mały ssak, w Polsce podlegający częściowej ochronie, przypomina mysz, jest od niej zupełnie inny, zarówno pod względem biologii, jak i stylu życia. Jej jad, żarłoczność i zdolności łowieckie czynią ją wyjątkowym drapieżnikiem w świecie małych ssaków.

Jak podaje portal.umk.pl, już 400 lat temu ryjówka aksamitna trafiła do książki Edwarda Topsella pt. “Historia czworonożnych bestii”. Dopiero w 2022 roku biolodzy z UMK i UAM potwierdzili, że to trzeci gatunek jadowitego ssaka występujący w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ryjówka jest mała, ale żarłoczna

Ryjówka aksamitna to jeden z nielicznych jadowitych ssaków w Polsce. Choć waży zaledwie od 5 do 15 gramów, jej małe rozmiary wcale nie przeszkadzają jej w byciu skutecznym myśliwym. W rzeczywistości jej niewielka masa ciała jest jednym z kluczowych atutów, pozwalającym na szybkie i zwinne poruszanie się po terenie.

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru ryjówka aksamitna jest niezwykle żarłoczna. Potrafi zjeść pokarm o masie 80–90 proc. ciężaru swojego ciała, jedząc co 2–3 godziny.

Zobacz także:

Umieść żółtą wstążkę w ogrodzie. Uciążliwy problem zniknie w mig
Umieść żółtą wstążkę w ogrodzie. Uciążliwy problem zniknie w mig

Groźny jad ryjówki

Największym atutem ryjówki aksamitnej jest jednak jej jad. To właśnie dzięki niemu może ona upolować ofiary znacznie większe od siebie – nie jest on jednak groźny dla człowieka.

Choć ryjówka głównie żywi się owadami, nie gardzi również młodymi żabami, dżdżownicami, a nawet innymi ryjówkami. Nie jest zainteresowana pokarmem roślinnym, nie szkodzi więc w uprawach.

Zobacz także:

Wlej pod ogórki. Nie nadążysz ze zbieraniem
Wlej pod ogórki. Nie nadążysz ze zbieraniem

Źródła: portal.umk.pl, PAP, Zielona Interia

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziś Światowy Dzień Lodów. Poznajcie lody warzywne rodem z Poznania
Następny artykułViki Gabor w Barcinie, fani wniebowzięci