A A+ A++

Z badań i analizy współczesnego środowiska szkolnego wyłania się obraz ucznia, który nie bardzo wie kim jest, po co się uczy, a często nawet po co żyje. Częste przypadki niskiej odporności psychicznej dzieci i młodzieży, lawinowy wzrost depresji, a nawet coraz częstsze próby samobójcze świadczą o tym, że kondycja młodego człowieka jest bardzo słaba. Program „Żyj z sensem”, przygotowany przez ekspertów z Krakowskiego Instytutu Logoterapii, realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, do udziału w którym zapraszamy Państwa szkołę jest odpowiedzią na wyżej zdefiniowane problemy.

Program „Żyj z sensem!”, dedykowany uczniom szkół podstawowych, ich wychowawcom oraz rodzicom ma charakter kompleksowy – rozpoczyna się od przeprowadzonej w formie ankiety pełnej diagnozy kondycji psychicznej uczestników. Jej wyniki zostaną opracowane przez specjalistów z Krakowskiego Instytutu Logoterapii i będą mogły służyć do przygotowania szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz do opracowania gminnych programów profilaktycznych.

Jednym z rezultatów projektu będzie powstanie „mapy sytuacji w Małopolsce”, która zostanie przedstawiona na konferencji z udziałem Marszałka Województwa, Kuratora Oświaty, samorządowców i środowisk edukacyjnych i pomocowych.

Program „Żyj z sensem” oparty jest o założenia i techniki logoterapeutyczne – jego głównym celem jest wyposażenie nauczycieli i wychowawców w techniki i narzędzia przydatne do pracy profilaktycznej z młodzieżą, a uczniów w wiedzę z zakresu radzenia sobie w kryzysach. Dlatego do udziału w programie szkoleniowym zapraszamy bezpośrednio nauczycieli oraz wychowawców ze szkół podstawowych z Pana/Pani szkoły. Program bezpłatnego szkolenia dla pedagogów obejmuje 5 spotkań on-line, po zakończeniu których uczestnicy otrzymają nowe, cenne umiejętności i certyfikat ukończenia małopolskiego programu logoprofilaktycznego.

Dlaczego logoterapia? Szukając skutecznych rozwiązań problemów wynikających z pandemii i zagrożenia wojną sprawdziliśmy jak radzono sobie w dramatycznych kryzysach w przeszłości. W analogicznej sytuacji w końcu lat 30. ubiegłego wieku w Austrii, bardzo wysoką, wręcz stuprocentową skutecznością wykazał się profesor psychiatrii Viktor Frankl – twórca tzw. Trzeciej Wiedeńskiej Szkoły Psychoterapii, stosując autorską metodę – logoterapię. Zdaniem prof. V. Frankla u źródeł zjawisk, takich jak uzależnienia, przestępczość, depresje i samobójstwa leży pustka, brak głębszego sensu życia, wyższych ideałów i celów. Według logoterapii, człowiek zawsze ma możliwość przekucia porażki i tragedii w zwycięstwo, natomiast pomiędzy patologicznym cierpiętnictwem, a ucieczką od cierpienia jest jeszcze jedna droga — odkrycie sensu.

Dlatego powstał program pod nazwą „Żyj z sensem”. W jego trakcie młodzi ludzie będą mieć szansę nauczyć się definiować kryzys w kategoriach wyzwania i dobrego startu do zmiany swoich postaw i zachowań, a ich wychowawcy i nauczyciele poszerzą swój warsztat o techniki i narzędzia przydatne do pracy profilaktycznej z młodzieżą, skuteczne w walce nie tylko z uzależnieniami, w tym behawioralnymi, ale też z lawinowym wzrostem depresji i myśli samobójczych.

Oprócz szkół, do udziału w projekcie planujemy zaangażować aktywne środowiska w gminach: organizacje pozarządowe (NGO), OSP, Koła Gospodyń Wiejskich oraz parafie i Kluby Seniora.

logo Kuratorium

Program został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty

logo Małopolska

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Zapraszam Pana/Pani szkołę do udziału w projekcie!

Tomasz Gubała, logoterapeuta Prezes Fundacji Wspierającej Wychowanie Archezja

Załączniki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRefundacja szczepionki przeciw grypie dla dzieci. Jak skorzystać?
Następny artykułII Płockie Dni Fotografii. Wystawy w całym mieście. “Chcemy, żeby Płock stał się prawdziwym centrum fotografii polskiej”