A A+ A++

24 kwietnia prawosławni świętują Wielkanoc. To właściwy czas, aby przygotować sobie wcześniej ciekawe życzenia wielkanocne. Mogą być poważne, nawiązujące do motywów religijnych, a także krótkie i śmieszne. Jakie życzenia dla prawosławnych będą odpowiednie? Skorzystaj z naszych gotowych propozycji.

Prawosławni świętują Wielkanoc później niż katolicy. W 2022 roku różnica będzie jednak niewielka. Prawosławna Wielkanoc wypada 24 kwietnia, czyli tydzień po tym, gdy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa ogłoszone zostanie w katolickich kościołach. Dzieje się tak, ponieważ prawosławne odmierzają czas na kalendarzu juliańskim.   

Wielkanoc prawosławna a katolicka. Jakie są różnice?

Wielkanoc prawosławna różni się od katolickiej nie tylko terminem, lecz także zwyczajami oraz niektórymi potrawami, które znajdują się na świątecznym stole. W prawosławiu Wielkanoc jest określana mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, ale też Zmartwychwstania Pańskiego lub Paschą Chrystusową. Jest to najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym, tzw. “święto świąt”. 

Podobnie jak w katolicyzmie, w prawosławiu przygotowania do świąt wielkanocnych rozpoczynają się od 40-dniowego postu. W Wielką Sobotę prawosławni, tak jak katolicy, święcą pokarmy, a zawartość koszyczka nie różni się zbytnio od tego, który przynoszony jest do świątyń katolickich. Powinny się w nim znaleźć jajka (z reguły są to ręcznie malowane pisanki), chleb, sól, wędlina i obowiązkowo pascha. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną w cerkwi odprawiana jest uroczysta Jutrznia paschalna, czyli uroczyste nabożeństwo, podczas którego wierni okrążają kościół, a pop (kapłan) trzy razy uderza krzyżem w drzwi budynku, co symbolizuje odsunięcie kamieni z grobu Pańskiego. Mszę kończy namaczanie wiernych świętym olejem. 

W Niedzielę Wielkanocną prawosławni wierni pozdrawiają się słowami “Chrystus zmartwychwstał – Zaprawdę zmartwychwstał”. Jest to dzień spotkań z najbliższymi i świętowania zmartwychwstania Jezusa. Śniadanie wielkanocne jest uroczyste i rozpoczyna się oczywiście od podzielenia się poświęconym jajkiem. Na stole musi pojawić się pascha, czyli potrawa z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. Ponadto w Wielkanoc prawosławną nie występują symbole takie jak: baranki, zające czy kurczaczki. Są za to pisanki – ozdoba paschalnego stołu i podarunek dla bliskich. 

Życzenia na Wielkanoc prawosławną 2022 – poważne

Życzenia są nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. Nawet kilka krótkich, przemyślanych fraz może sprawić radość twoim bliskim, niezależnie od odległości, jaka was dzieli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że życzenia wielkanocne muszą być dostosowane do charakteru odbiorcy oraz poczucia humoru. 

Alleluja! Przyjmij życzenia z okazji Wielkanocy: spokoju, nadziei na lepsze jutro i wiary w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWYBÓR SZKOŁY I UCZELNI – KATALOG EDUKACJA 2022/2023
Następny artykułPrzychodnia „Energetyków” do likwidacji? Radny apeluje