Tradycyjna Barbórka to nie tylko dzień górników i geologów. Tego dnia swoje patronalne święto obchodzą także artylerzyści. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski skierował na ręce komendanta płk. Remigiusza Zielińskiego życzenia dla żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Toruń jak co roku uroczyście świętuje Barbórkę, gdyż dla naszych artylerzystów jest ona dniem wyjątkowym, bo patronalnym. Pana Komendanta oraz całe środowisko wojskowe skupione w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia proszę o przyjęcie z okazji Waszego święta życzeń i słów sympatii. W mieście Kopernika okazujemy Państwu honory i świętujemy wraz z Wami! W tym roku czynimy to w czasach epidemicznego zagrożenia i wymuszonej izolacji, ale w piątek 4 grudnia 2020 r. cały Toruń będzie tym bardziej z życzliwymi myślami przy Was i przy Waszych żołnierskich zobowiązaniach. One w ostatnich tygodniach zostały poszerzone m.in. o współpracę z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej przy obsłudze badań przeciwepidemicznych przy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu oraz w punkcie pobrań przy Motoarenie. Jak zawsze wspieracie Toruń i stajecie na wysokości zadania, za co serdecznie Wam dziękuję.
Panu Komendantowi oraz podwładnym gratuluję godnego podtrzymywania związanej z Toruniem tradycji artyleryjskiej oraz dziękuję za chętną i życzliwą współpracę całego Centrum Szkolenia z miastem. Ona porusza polską wyobraźnię, czasami wyciska łzy wzruszenia i zawsze jest dla torunian powodem do dumy z polskich artylerzystów i rakietowców.
Wszystkim artylerzystom przeżywającym Barbórkę w Toruniu życzę wspaniałego dnia oraz dalszej oddanej służby wojskowej. Wśród cywilów naszego miasta nie mamy nigdy wątpliwości, że ona zawsze jest pełniona ku chwale Ojczyzny.
Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/
Św. Barbara z Nikomedii jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Stąd za swoją opiekunkę przyjęli ją m.in. górnicy, geolodzy, szyprowie, sternicy i rybacy oraz właśnie artylerzyści. W Toruniu świadectwem żywego kultu św. Barbary jest m.in. szachulcowa świątynia i źródło w Osadzie Leśnej Barbarka oraz jedna z bocznych kaplic w katedrze św. Janów z ołtarzem św. Barbary.
Fot. Adam Zakrzewski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS