Nastały trudne czasy dla sportowców i osób lubiących aktywny tryb życia. Pozamykane siłownie, kluby fitness, a także odwoływane kolejne imprezy sportowe nie sprzyjają rozwojowi ani dobremu samopoczuciu. Wykorzystaj jednak ten moment na to, na co najczęściej brakuje czasu, a jest w życiu sportowca bardzo ważne, czyli trening mentalny. Podam kilka przykładów, które możesz stosować w domowym zaciszu.
Jednym z ćwiczeń jest wizualizacja, która, żeby była dobrze przeprowadzona i efektywna poprzedzona powinna być relaksacją. Uspokój się, skup na oddychaniu i odprężeniu ciała. (Więcej na temat relaksacji znajdziesz w artykule w 58 numerze Verizane.) Następnie przejdź do wyobrażania sobie swojego startu, czy treningu. Pamiętaj, aby wizualizacja była zakończona pozytywnie, rozważaj różne scenariusze i szukaj wyjścia z problemowej sytuacji. Nie przestawaj dopóki nie przezwyciężysz napotkanej bariery.
Rozpisz sobie plany treningowe, z zaznaczeniem celów zarówno tych mniejszych, jak i większych. Rozważ także scenariusze, które Tobie nie odpowiadają, nastaw się na różne możliwości, bądź przygotowany na dobre i złe czasy dla sportu. Pomoże Ci to łatwiej reagować i sprawniej działać w przyszłości.
Pograj w planszówki, które są często niedoceniane, a rewelacyjnie rozwijają szybkość reakcji, czy koncentrację. W internecie jest bardzo duży wybór, jak i szczegółowe opisy wybieranych przez użytkowników gier planszowych.
Ćwiczenia na szybkość reakcji możesz wykonywać również siedząc wygodnie na fotelu. Poproś kogoś z domowników o dawanie sygnału, na który np. musisz klasnąć oraz o zakłócanie i wprowadzanie dystraktorów w postaci innych sygnałów, na które reagować nie powinieneś. Może to być gwizdanie, tupanie, klaskanie, czy pokazywanie kolorów. Te z pozoru proste ćwiczenia mogą bardzo dobrze wspomóc trening fizyczny.
Wykorzystaj również ten czas na regenerację organizmu, rozciąganie, rolowanie, czy masaże sportowe. Jest to równie często zaniedbywana część treningu w życiu każdego sportowca.
W biegu życia zapominamy o tym, że aby móc w pełni z niego korzystać bardzo ważne jest nasze zdrowie. Stawiamy sobie poprzeczki, dążymy do ich przeskoczenia, jesteśmy zmotywowani i gotowi do działania, a przecież nasz organizm, aby poprawnie działać potrzebuje chwili spokoju zarówno fizycznego, jak i mentalnego.
SANDRA DOMACHOWSKA – psycholog sportu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS