A A+ A++

W piątek, 24 września br. na dziedzińcu Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości odbyły się warsztaty plenerowe pn. „Życie codzienne w czasach husyckich”. Podczas wydarzenia można było m.in. poznać uzbrojenie husyckie, dowiedzieć się co jedli i jak żyli wojownicy oraz w jaki sposób leczono w późnych wiekach średnich.

Warsztaty zorganizowała Nieformalna Grupa Młodzieży „Detektywi Przeszłości” działająca przy Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości, Kłodzkie Bractwo Rycerskie i Bractwo Rycerskie Księstwa Homole. – Tematyka jest nawiązaniem do historii ziemi kłodzkiej z pierwszej połowy XV wieku, kiedy mieliśmy do czynienia z najazdami husyckimi – mówi Marek Królikowski, opiekun i promotor Nieformalnej Grupy Młodzieży „Detektywi Przeszłości”. Podczas festynu rycerskiego młodzież mogła poznać uzbrojenie husyckie, dowiedzieć się więcej na temat sposób walk, jak i czym leczono w czasach husyckich, jak chroniono się przed epidemiami oraz czym się pożywiali i jak żyli w obozie husyccy wojownicy. Nie zabrakło także pokazów oraz nauki tańca średniowiecznego.

Warsztaty są częścią większego projektu pn. „Śladami husytów – odkrywamy tajemnice historii ziemi kłodzkiej” dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie. Jak wyjaśnia M. Królikowski, w projekcie chodzi nie tyle o ukazanie jakich zniszczeń dokonali husyci na ziemi kłodzkiej, ale tego, jakie te zniszczenia przyniosły skutki w okresie późniejszym. – Te skutki są dostrzegalne tj. na przykład inkastelowanie kościołów na terenie ziemi kłodzkiej – jak w Starym Wielisławiu, Żelaźnie, Krosnowicach – które stały się miejscami obronnymi, czy budowanie wież rycerskich z kamienia zamiast drewnianio-ziemnych tj. w Żelaźnie, Starej Łomnicy, budowanie nowych siedzib szlacheckich, też murowanych, w miejsce drewnianych, jak np. mieliśmy do czynienia z pałacem w Piszkowicach, które zostały całkowicie zniszczone w czasie wojen husyckich – wyjaśnia M. Królikowski.

W ramach projektu odbędzie się
jeszcze spotkanie z organizacjami pozarządowymi, na którym
Detektywi Przeszłości pokażą, jak promować zabytki na terenie
powiatu kłodzkiego. W planach jest jeszcze wydanie przewodnika
obejmującego cztery gminy (gminę Kłodzko, Duszniki-Zdrój,
Szczytną i Polanicę-Zdrój) wraz z mapą z miejscami, które udało
się zidentyfikować jeśli chodzi o walki husyckie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAOC wprowadza dwa monitory Agon Pro – to propozycja dla profesjonalnych graczy
Następny artykuł„Reduta”. Obrona Rumi-Zagórza we wrześniu 1939 roku. Spotkanie w Stacji Kultura