A A+ A++

Zdobywcy Cytadeli w triumfalnym pochodzie, choć ranni i zmęczeni, przemaszerowali przez park – jak tradycyjnie co roku w okolicach rocznicy kapitulacji Twierdzy Poznań, czyli 23 lutego.

Tegoroczny przemarsz zorganizowali rekonstruktorzy z grupy Projekt Historyczny Posen, by uczcić 77. rocznicę wyzwolenia Poznania. Rozpoczęli go w Rosarium, po czym przeszli przez Cytadelę do Dzwonu Pokoju i Pomnika Bohaterów walki o Cytadelę.

Przypomnijmy, że walki o Poznań były częścią operacji wiślańsko-odrzańskiej Armii Czerwonej. Poznania bronił garnizon liczący od 15 do 20 tysięcy żołnierzy pochodzących z różnych jednostek, których alarm zastał na przykład w drodze na urlop w Poznaniu. Komendant twierdzy, generał Mattern, wydał rozkaz ewakuacji niemieckiej ludności cywilnej 20 stycznia, zresztą większość już wyjechała wcześniej. 22 stycznia nakazał ewakuację także polskiej ludności cywilnej, bo obawiał się powstania w mieście, jednak Polacy nakaz zignorowali.

Również 22 stycznia Rosjanie pod dowództwem generała Driemowa rozpoczęli atak na Poznań od strony Swarzędza. Niemieckie dowództwo nie nadążało za szybko rozwijającym się atakiem czerwonoarmistów, wycofując się stopniowo z kolejnych punktów oporu. Ostatnim była Cytadela, którą zdobyto 23 lutego. Resztki jej załogi poddały się po pięciodniowym oblężeniu.

Tylko w walkach o Cytadelę zginęło około 100 Polaków – łącznie podczas walki o miasto poległo ich około 700. W walkach o Poznań zginęło też około 6 tysięcy czerwonoarmistów i 3 tysięcy Niemców. Podczas walk zniszczono około 55 proc. zabudowy miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUchodźcy z Ukrainy w Elblągu? Konfederacja wydała oświadczenie
Następny artykułMagda Gessler rewolucjonizuje kolejny, tarnowski lokal