A A+ A++

Innowatorzy walczą z wyzwaniami współczesnego świata – wyniki maratonu programowania

O #ideaHACK

W odpowiedzi na lokalne problemy spowodowane przez COVID-19 oraz nadchodzące wyzwania współczesnego świata, Fundacja Venture Cafe Warsaw, firma Oracle oraz Arrow zorganizowały #ideaHACK (www.ideahack.org), czyli 4-dniowy hackathon, intensywny program tworzenia rozwiązań technologicznych i biznesowych z aktywnym udziałem liderów środowiska innowacyjnego. Inicjatywa miała na celu wykreowanie rozwiązań zorientowanych na zminimalizowanie skutków społecznych, z którymi będziemy się borykać w nowej rzeczywistości.

Zwycięzcy

Dokładnie przez 4 dni 20 wyjątkowych zespołów intensywnie pracowało nad stworzeniem innowacyjnych rozwiązań, które będą zmieniać świat na lepsze i docelowo przekształcą się w działające biznesy (startupy). Jakość projektów, które powstały przerosła nasze oczekiwania.

“Byliśmy pod wrażeniem zaangażowania oraz kreatywności zespołów. W rezultacie powstało 20 prototypów, które są odpowiedzią na istniejące w obecnej sytuacji potrzeby społeczne. Wraz z Partnerami #ideaHACK planujemy wesprzeć każdy z nich w dalszym rozwoju wykreowanego rozwiązania”– mówi Aureliusz Górski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Venture Cafe Warsaw.

Tematy, które podjęły zespoły to: aktywność seniorów, edukacja, dostęp do świeżej żywności, integracja społeczności lokalnej, spotkania on-line, systemy wzajemnego informowania się oraz wolontariat. W inicjatywę zaangażowało się ponad 250 osób, w tym 160 uczestników, 40 mentorów biznesowych i tematycznych, 50 ekspertów technologicznych z firm Oracle oraz Arrow – Partnerów Technologicznych #ideaHACK oraz 7-osobowe Jury które nie miało łatwego zadania. Burzliwe obrady zakończyły się wyróżnieniem 12 projektów:

  • Seniorzy – aplikacja webowa do codziennej aktywizacji Seniorów poprzez ich udział w gimnastyce usprawniającej, pod czujnym okiem rehabilitanta i opiekuna grupy, z opcją komunikowania się z innymi uczestnikami.
  • Volontarius – platforma ofert i zapytań pomocowych, która (automatycznie) proponuje użytkownikom oferty dopasowane do ich preferencji, możliwości i umiejętności.
  • foodHALL – wirtualne targowisko lokalnej żywności.
  • Silver Generation Community – platforma służąca do wirtualnych spotkań silver generation community.
  • AirLogistic – usługa do zarządzania wolnymi częściami powierzchni magazynowych z opcją najmu na krótki termin.
  • BliskoNas – portal lokalnych ogłoszeń mający na celu poszukiwanie i oferowanie pomocy w najbliższym otoczeniu, budowanie i zacieśnianie wspólnot sąsiedzkich oraz wzmacnianie lokalnego.
  • eBarter – funkcjonalna aplikacja mobilna do barteru, która umożliwia szybką i bezpieczną wymianę towaru lub usługi.
  • KORKI – aplikacja do korepetycji “na żądanie”, umożliwiająca błyskawiczne połączenie dostępnego korepetytora z uczniem, który potrzebuje wsparcia.
  • Wombat – aplikacja wyszukująca i ułatwiająca przeprowadzanie eksperymentów naukowych z przedmiotów, które można znaleźć w swoim domu.
  • Cards That Say – interaktywne karty pracy – rozwój i doskonalenie indywidualnych umiejętności edukacyjnych, poznawczych i społecznych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Live cooking – nawiązywanie relacji poprzez naukę gotowania od wybranej osoby z całego świata.
  • HXS meetROOM – streaming z nagrywaniem, szybkim montażem nagrań i bezpiecznym udostępnianiem materiałów VOD wybranym osobom.

“Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w #ideaHACK jako członkini jury. Według mnie sama formuła hackathonu online świetnie się sprawdziła. Organizatorzy udowodnili, że dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, tworzenie nowych rozwiązań jest możliwe niezależnie od panującej sytuacji. Powstało bardzo dużo ciekawych aplikacji i rozwiązań dedykowanych seniorom i innym grupom, które borykają się w wieloma trudnościami”– mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska, Akademia Leona Koźmińskiego, jurorka #ideaHACK.

“Potrzebujemy pomysłów jak ułatwić życie, które utrudniła pandemia. Potrzebujemy narzędzi, które wesprą nas w najważniejszych dziś potrzebach – nie tylko w obszarze zdrowia, ale też życia codziennego, edukacji, nowych form przedsiębiorczości potrafiących zadbać o lokalność, o środowisko, o wspólnotę. #ideaHack pokazało, że pomysły są, a stoją za nimi utalentowani ludzie z pasją. To warto wspierać!”– mówi Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Bęc Zmiana, jurorka #ideaHACK.

“Z dumą zaangażowaliśmy nasze zasoby, aby być częścią tej niesamowitej inicjatywy. Arrow to firma wspierająca innowacje. Współpracujemy z organizacjami w ponad 349 lokalizacjach i 80 krajach, tak aby budować lepszą przyszłość. Stąd wierzę, że większość tych unikalnych rozwiązań, które powstały podczas #ideaHACK będziemy promować również poza Polską”– podkreślił Piotr Okal, Dyrektor Rozwoju w firmie Arrow – Partnera Strategicznego #ideaHACK.

Współpraca w świecie wirtualnym

Wydarzenie odbyło się całkowicie w przestrzeni wirtualnej co stanowiło duże wyzwanie organizacyjne. Skuteczna współpraca była możliwa dzięki wykorzystaniu narzędzi:

  • platformy Virtual District Hall – pierwszej na świecie internetowej hali innowacji, stworzonej przez Fundację Venture Cafe Warsaw, na której uczestnicy odbyli szkolenia wdrożeniowe a później pracowali w zespołach
  • środowisku programistycznemu APEX na platformy technologicznej Oracle Autonomous Database Cloud – czyli pierwszej na świecie i najbardziej zaawansowanej technologicznie autonomicznej bazie danych, która na nowo definiuje zarządzanie danymi poprzez wykorzystanie machine learning i wyeliminowanie błędów ludzkich
  • OCI Oracle Cloud Infrastructure – infrastruktura cloud 2 generacji o niezmiennie wysokiej wydajności, bazująca na bezkonkurencyjnym mechanizmie zarządzania i kontroli bezpieczeństwa, która została tak zaprojektowana by służyły najważniejszym aplikacjom biznesowym.

Łączenie w zespoły dobyło się natomiast za pomocą SLACKa, jednego z najbardziej popularnych narzędzi do komunikacji. Liderami grup byli czołowi przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele sektora publicznego z Polski, regionu CEE oraz Europy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wsparli zespoły programistów.

“Byliśmy bardzo podekscytowani obserwując wysoki poziom współpracy pomiędzy ekspertami, naukowcami, wraz z inżynierami Oracle z regionu Europy, jak również sposobem w jaki zespoły wykorzystywały zaawansowaną technologię do tworzenia w prosty sposób gotowych rozwiązań. Pod koniec #ideaHACK byliśmy pozytywnie zaskoczeni liczbą i dojrzałością opracowanych w tak krótkim czasie aplikacji chmurowych, z których większość można od razu wykorzystać w walce z negatywnymi skutkami Covid-19 – i to nie tylko w Polsce, ale w również w innych krajach, ze względu na ich uniwersalność”– komentuje Tomasz Przybyszewski, Regionalny Dyrektor w firmie Oracle.

Unikalną wartością #ideaHACK odróżniającą program o podobnych inicjatyw, był model łączenia innowatorów z przedstawicielami opieki zdrowotnej, nauki i sektora publicznego – by w efekcie zwiększyć szansę na dopasowanie pomysłów do realnych potrzeb rynkowych. To właśnie dlatego wśród mentorów pojawili się seniorzy, lekarze, seryjni przedsiębiorcy czy rodzice.

Wybór i dostarczenie technologii Oracle opartej o rozwiązania typu autonomous i machine learning, ułatwiły naukowcom i ekspertom samodzielną pracę z zaawansowanymi systemami IT, przy zmniejszonym poziomie wymaganej wiedzy technicznej do pracy z danymi i z samą technologią. To m.in. przesądziło o tak wysokiej skuteczności tej inicjatywy bo aż 90% zespołów ukończyło hackathon z prototypami rozwiązań.

“Udowodniliśmy, że efektywna współpraca jest możliwa w świecie wirtualnym. Pomimo trudnych warunków nie możemy nigdy jej zaprzestać, gdyż to ona przekłada się na wzrost zaufania społecznego i jest najlepszym sposobem wymiany wiedzy i doświadczeń. Krótko mówiąc, bez współpracy, nie jest możliwe tworzenie innowacji, bez których nie uda nam się naprawić skutków kryzysu”– podsumowuje Aureliusz Górski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Venture Cafe Warsaw.

Organizatorzy: Fundacja Venture Cafe Warsaw oraz firma Oracle
Partnerzy Technologiczni i Strategiczni wydarzenia: Arrow, Oracle, Cambridge Innovation Center
Partner Programowy: Open Innovation House

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS otwiera placówki
Następny artykułPocztówka z Bielska-Białej, którą przesyła @chlopak_z_pasja