Prezesi 14 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia zaprotestowali przeciwko decyzji ministra kultury o postawieniu rozgłośni w stan likwidacji. W oświadczeniu napisali m.in. o misji regionalnych mediów. Jednym z sygnatariuszy jest Przemysław Tejkowski, prezes Radia Rzeszów, który z rzeszowskiej rozgłośni zrobił tubę PiS-u. Zasłynął z dyscyplinarnego zwolnienia dziennikarki po tym, jak puściła na antenie wypowiedź słuchacza, w której nazwał prezydenta Andrzeja Dudę “figurantem”.
29 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Wcześniej taką decyzję podjął w sprawie ośrodków TVP. Rozgłośnie regionalne są odrębnymi spółkami skarbu państwa, ich władze może odwołać i powołać Rada Mediów Narodowych. Likwidacja umożliwia ministrowi zmianę władz bez pytania Rady Mediów Narodowych.
Oświadczenie prezesów rozgłośni
Prezesi 14 z 17 rozgłośni regionalnych podpisali się pod oświadczeniem ze stanowiskiem w sprawie likwidacji. Ponieważ Bartosz Sienkiewicz przedstawił tę decyzję za pośrednictwem platformy “X”, szefowie rozgłośni stwierdzili, że: “Jednozdaniowym wpisem, zakomunikowanym na platformie X (d. Twitter) zadecydował o dalszych losach mediów z wieloletnią, często sięgającą blisko stu lat tradycją, z zespołami oddanych dziennikarzy, które są nie tylko kronikarzami życia swoich regionów, ale także istotnymi ośrodkami promocji lokalnej kultury i twórców, ważnymi dla zachowania regionalnej tożsamości mieszkańców Rzeczypospolitej”. Przytoczyli opinię części prawników, że decyzja o likwidacji jest niezgodna z obowiązującymi przepisami i Konstytucją RP.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS