A A+ A++

Nawet gdy podatnik darowiznę od najbliższego członka rodziny dostał do ręki i sam wpłacił na własne konto, nie traci prawa do nielimitowanego zwolnienia.

Wyroki potwierdzają, że darowizna w gotówce do ręki obdarowanego nie pozbawia automatycznie prawa do ulgi. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 sierpnia 2020 r. (sygn. akt I SA/Łd 861/19) jasno wskazał, że ustawowy zwrot „udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy” należy rozumieć jako obowiązek wykazania transferu środków pieniężnych z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Inaczej mówiąc, chodzi o wykonanie darowizny, a sam sposób transferu środków ma drugorzędne znaczenie. Wbrew twierdzeniu fiskusa nie musi to być obrót bezgotówkowy, tj. z rachunku bankowego darczyńcy na rachunek bankowy obdarowanego. W ocenie sądu do zastosowania zwolnienia wystarczy wpłacenie gotówki przez samego obdarowanego na własny rachunek bankowy. Analogiczne stanowisko wyraził też m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 13 marca 2020 r. (sygn. akt I SA/Lu 742/19).

To korzystne dla podatników stanowisko jest konsekwencją wcześniejszych rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dla przykładu w wyroku z 11 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 1470/17) NSA zwraca uwagę, że od rozwiązania prawnego inspirowanego celem społecznym nie sposób abstrahować i poprzestać wyłącznie na wykładni literalnej. Istotne jest, czy darowizna pomiędzy osobami z tzw. zerowej grupy, czyli najbliższej rodziny, rzeczywiście nastąpiła.

Co istotne, NSA potwierdzał prawo do pełnej preferencji także w innych przypadkach, np. gdy pieniądze z darowizny trafiają na konto zupełnie kogoś innego. W wyroku z 27 czerwca 2018 r. NSA (sygn. akt II FSK 1873/16) uznał, że warunek ulgi jest spełniony także wtedy, gdy środki zostaną przelane na wskazany przez obdarowanego rachunek bankowy innego podmiotu w wykonaniu ciążącego na nim zobowiązania. Konkretnie chodziło o darowiznę między matką a synem, która ostatecznie trafiła na konto dewelopera jako zapłata za mieszkanie żony podatnika, z którą też zawarł umowę darowizny. Przy czym jednym przelewem zrealizowano dwie umowy darow … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJarocin: Wojewoda Michał Zieliński odwiedził powiat jarociński
Następny artykułAgresywny 48-latek odgrażał, że sobie coś zrobi. Interweniowały służby