W trakcie choroby pracownikowi przebywającemu na l4 przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Standardowo wynagrodzenie to wynosi 80 proc. pensji pracownika. Jeżeli zaś pracownik jest niezdolny do pracy z powodu wypadku w pracy, choroby w trakcie ciąży lub poddał się on badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegowi ich pobrania, wówczas zasiłek choroby wyniesie 100 proc. wynagrodzenia pracownika.
Zasiłek chorobowy jest jednak limitowany i wynosi 182 dni. Dla pracownic w ciąży lub osób chorych na gruźlicę czas wypłaty zasiłku wydłuża się natomiast do 270 dni. Ile można być na L4? To, jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim, zależne będzie od indywidualnego przypadku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego nie wolno robić na L4?
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może podejmować żadnych czynności, które są niezgodne z celem zwolnienia od wykonywania pracy. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli, której celem jest sprawdzenie, czy istniała przesłanka do wystawienia zwolnienia oraz, czy pracownik postępuje zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, na którym lekarz wpisał cyfrę “1” we wskazaniach, musi bezwarunkowo przebywać w domu. Usprawiedliwieniem w tym przypadku będzie wyłącznie wizyta u lekarza, w szpitalu lub w aptece. Jeżeli zaś we wskazaniach lekarskich znajduje się cyfra “2”, wówczas pracownik może wykonywać czynności pozwalające mu na zaspokojenie podstawowych czynności życiowych.
Wobec tego w czasie zwolnienia lekarskiego niedopuszczalne jest:
- wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej,
- wykonywanie jakichkolwiek prac remontowych,
- wyjazd wakacyjny,
- wychodzenie z domu w celach turystycznych, wypoczynkowych lub rozrywkowych,
- uprawianie działki i/lub ogrodu.
L4 zamiast urlopu – czy to dobry pomysł?
Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie może wyjeżdżać w celach wypoczynkowych bez poinformowania o tym swojego pracodawcy. Niestety zjawisko wykorzystywania L4 jako urlopu jest powszechne i niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą wynikać z nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.
Jeżeli pracownik w trakcie L4 zostanie poddany kontroli i okaże się, że w tym czasie przebywa on na wakacjach, podobnie, jak w innych przypadkach naruszenia zasad korzystania ze zwolnienia lekarskiego, utraci zarówno prawo do wynagrodzenia chorobowego, jak i może zostać dyscyplinarnie zwolniony.
Do września 2023 roku przeprowadzono 336,9 tys. kontroli i wstrzymano prawie 21 tys. świadczeń.
Kto wypłaca L4?
System zwolnień chorobowych obecnie funkcjonuje w taki sposób, że kiedy pracownik zachoruje, pracodawca pokrywa koszty wynagrodzenia za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku pracowników, którzy przekroczyli 50. rok życia). Dopiero po 34 dniach choroby ZUS zajmuje się wypłatą świadczenia.
Jak jednak zapowiedział premier Donald Tusk, to ma się zmienić – podaje “Fakt”. Zgodnie ze słowami premiera, to ZUS ma być odpowiedzialny za wypłatę wynagrodzeń od pierwszego dnia choroby pracownika.
– Chcemy, aby głównymi beneficjentami tych nowych rozwiązań były zwłaszcza małe firmy – mówił Donald Tusk. Wskazał, że dzięki temu na kontach przedsiębiorców mogą pozostać dodatkowe środki. Premier opisywał sytuacje firm, które mają 2-3 pracowników i jeden z nich zachoruje. Wówczas może to doprowadzić nawet do bankructwa takiego przedsiębiorstwa – dodał szef rządu.
L4 z limitem
Zdarza się, że choroba trwa tak długo, że wyczerpujemy limit dni, na które przysługuje zasiłek chorobowy. Jeżeli nadal nie jesteśmy w pełni zdrowi, możemy złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne – informuje portal prawo.pl.
Warunkiem otrzymania świadczenia jest to, że osoba, która wyczerpała okres pobierania zasiłku chorobowego, nadal jest niezdolna do pracy, jednak po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego istnieje szansa na powrót do zdolności do pracy. O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS – czytamy w serwisie.
Świadczenie rehabilitacyjne jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez okres pierwszych 3 miesięcy. Za pozostały okres (czyli od 4 do 13 miesiąca) ubezpieczony otrzymuje świadczenie w wysokości 75 proc.. Świadczenie w wysokości 100 proc. jest wypłacane wtedy, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. W takim wypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciążę – informuje portal prawo.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS