A A+ A++

Mecenas Renata Sutor, która od blisko roku zasypuje wręcz samorządy różnego rodzaju petycjami, nie “próżnuje” także w czasach pandemii. Tym razem przeprowadziła “zmasowany atak” związany z obniżeniem kosztów wywozu śmieci oraz wysokości podatków. Petycja nie zawsze trafia do właściwych adresatów. Dla przykładu Rada Powiatu Tomaszowskiego nie ma nic do… ustalenia stawek podatku od nieruchomości.

To tylko jedna z propozycji, którymi teraz zobowiązani są zająć się samorządowcy w całej Polsce. Mecenaska z Rabki Zdroju domaga się umorzenia podatku od nieruchomości dla wszystkich mieszkańców naszego kraju za II oraz III kwartał bieżącego roku a część przypadającą na IV kwartał odroczyć o kolejne sześć miesięcy. 

Niestety, mimo, że propozycja wydaje się być “kusząca” dla mieszkańców, dla samorządów może okazać się katastrofalna w skutkach. Podatek od nieruchomości jest bowiem jednym z  głównych źródeł dochodów własnych. Jego wysokość ma też wpływ na wielkość udzielanych subwencji. Niestety dochody własne służą pokrywaniu kosztów zadań własnych, jakie na samorządy nakładają ustawy. Nie pobrane od mieszkańców podatki mogą poskutkować robieniem oszczędności w różnych sferach życia np. w oświacie, włącznie z koniecznością redukcji zatrudnienia. 

Ponadto pani mecenas swoje pismo w tej sprawie skierowała do niewłaściwego podmiotu. Samorząd Powiatowy nie jest w tej kwestii organem decyzyjnym (podatkowym). Jest nim Prezydent Miasta. To w jego gestii leży udzielanie ewentualnych ulg, zwolnień i odroczeń. 

Wątpliwości budzić musi także formuła udzielania zwolnienia. Generalnie powinna mieć ona chcrakter podmiotowy. Trudno wyobrazić sobie, by bez aktu prawnego wyższego rzędu zwolnić z obowiązku podatkowego wszystkich podatników. Z drugiej strony, jak sie możemy od jakiegos czasu przekonać, w kraju nad Wisłą, wszystko jest możliwe. 

Renata Sutor proponuje także, by na pół roku zrezygnować z pobierania opłat targowiskowych. Sytuacja jest tutaj podobna. Znowu właściwym do rozpatrzenia pomysłu jest samorząd miejski, a nie powiatowy. 

W przypadku rezygnacji z tej opłaty całkowicie, po raz kolejny samorząd pozostałby z obciążeniami a pozbawiony całkowicie przychodu. Koszty obejmują chociażby konieczność sprzątania na targowiskach. Jeśli zwolnimy targującychn na targowiskach, powinniśmy też zwalniać supermarkety z podatków gruntowych. 

Kolejna sugestia dotyczy nie pobierania opłat od osób, których działalność polega na występach ulicznych. Być może w dobie nadciągającego kryzysu gospodarczego jest to idea słuszna. Ludzie, którzy stracą swoje źródła utrzymania będą mogli nauczyć grać się np. na grzebieniu. Przepraszam za sarkazm, ale trudno to inaczej skomentować

Prawdziwym jednak “hitem” jest rezygnacja z pobierania opłat za wywóz śmieci przez okres pół roku a następnie ich obniżenie. W takim razie kto miałby za tę usługę płacić? Tego pani mecenas nie wspomina. Za to my przypomnimy, że Rządy i samorządy nie mają żadnych własnych pieniędzy. Dysponują jedynie tym, co nam odbiorą. Prawniczka nie zna przepisów prawa w tym zakresie. Zachęcamy, by się z nimi (chociaż są bez wątpienia wadliwe) zapoznać. 

Dodatkowo w petycji znajdujemy wniosek o nie pobieranie opłat parkingowych. Poprzednio Renata Sutor proponowala, by nie pobierać ich przed kościolami. Teraz chce odstąpienia od nich całkowicie. Miasto nasze jednnak wyprzedziło petycję. Tomaszów Mazowiecki był pierwszym w Polsce, które strefę płatnego parkowania na okres pandemii zawiesilo. 

Według mecenaski wszystkkie samorządy powinny też podejmować uchwały solidatnościowe, jednoczące władze lokalne w warce z koronawirusem 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZostajemy w domu. Jak urządzić home office?
Następny artykułNa rowerze i przed mikrofonem