A A+ A++

W sobotę, 2 lipca o godz. 13:00 Muzeum Miejskie zaprasza na spotkanie w kościele p.w. Ducha Świętego (ul. Myśliwska 43), zwiedzanie arcydzieła sztuki sakralnej końca XX wieku.

Kościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach to jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego. Podczas oprowadzania zaprezentowana zostanie architektura jednego z najwybitniejszych w regionie przykładów budownictwa sakralnego ostatniej ćwierci XX wieku w kontekście architektury po Soborze Watykańskim II oraz twórczości Stanisława Niemczyka, a także polichromie Jerzego Nowosielskiego, odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa.

Zarówno architektura kościoła, jak i jego malarski wystrój, stanowią unikatowy w skali ogólnopolskiej przykład sztuki sakralnej. W żadnej innej świątyni na terenie kraju i województwa nie udała się taka współpraca pomiędzy architektem a malarzem – jak w Tychach, o czym pisze Krystyna Czerni w albumie „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”.

2 lipca 2022, godz. 13.00
ul. Myśliwska 43
Kościół pw. Ducha Świętego i jego wystrój

Prowadzenie: dr Jerzy Gorzelik, prof. UŚ

Zbiórka przy głównym wejściu do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach

WIĘCEJ INFORMACJI O MUZEUM MIEJSKIM

Muzeum Miejskie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoseł bliżej czyli dalej
Następny artykułUkraina: 120 tys. domów i mieszkań zostało zniszczonych