Set jetting z roku na rok staje się jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi turystycznych, generująca każdego roku ogromne zyski. Wiele miejscowości wręcz walczy ze sobą, by móc gościć członków ekipy filmowej.
Turystyka filmowa – najpopularniejsze lokalizacje
Moda na odwiedzanie filmowych lokalizacji trwa od dawana, ale na dobre rozpoczęła się wraz z filmem “Władca pierścieni” który został nakręcony w Nowej Zelandii. Na fali popularności trylogii ogromne rzesze fanów przyjeżdżały do tego kraju, by podziwiać tam nie tylko niezwykłą przyrodę, ale także liczne scenografie pozostawione przez filmowców, zwłaszcza Matamata – wioskę Hobbitów.
Pod wpływem ekranizacji przygód Harrego Pottera, wielbiciele czarodzieja chętnie zwiedzali Londyn i Oxford. Zainteresowanie fanów było tak duże, że stworzono nawet sztuczne atrakcje, jak np. peron 9 i ¾ na stacji Kings Cross w Londynie. W Londynie i Paryżu można było również uczestniczyć w specjalnych wycieczkach szlakiem “Kodu da Vinci” a fani przygód Bonda zaczęli masowo odwiedzać Czarnogórę.
Fani “Gwiezdnych wojen” przyjeżdżają nad jezioro Como we Włoszech, a wielbiciele “Gry o tron” odwiedzają znane z serialu lokacje na Malcie, w Irlandii, Maroku i przede wszystkim w Chorwacji (Dubrownik, wyspa Lokrum, Šibenik). Po emisji serialu “Czernobyl” niemal dwukrotnie wzrosło (i tak niemałe) zainteresowanie okolicami Czernobyla i wycieczkami do nieczynnej elektrowni.
Jeśli chodzi o Polskę, to do tej pory nie odnotowano u nas aż tak spektakularnych przypadków set-jettingu. Sytuację ma szanse zmienić serial “Wiedźmin”, który jak dobrze pójdzie, będzie w stanie napędzić Polsce niesamowity ruch turystyczny.
Zwiedzaj Polskę śladami bohaterów “Wiedźmina”
W ośmiu odcinkach pierwszego sezonu “Wiedźmina” znajdują się historie z trzech książek Andrzeja Sapkowskiego, a twórcy serialu starają się, by ich dzieło było wierne literackiemu pierwowzorowi.
W serialu nie brakuje polskich akcentów: Maciej Musiał wcielił się w postać Sir Lazlo, a cześć plenerów kręcona była w naszym kraju.
Zdjęcia do serialu Netflixa kręcono niedaleko Krakowa. Zamek Ogrodzieniec, a właściwie ruiny zamku leżą na jurze Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Budowla stanowi cześć szlaku tzw. Orlich Gniazd.
Czujne oko fanów dostrzegło również, że w 3. odcinku wykorzystano ujęcia z zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Oczywiście otoczenie zamku zostało bardzo mocno zmienione i otoczone wygenerowaną komputerowo krainą.
Zamek Dunajec to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Wapienna bryła góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim, a nieopodal mieści się zamek (a właściwie ruiny zamku) w Czorsztynie.
Jednak fani Geralta z Rivii, znanego też jako Rzeźnik z Blaviken, Biały Wilk bądź Gwynbleidd nie będą zapewne się ograniczać wyłącznie do serialu. Również w grze pojawia się wiele polskich odniesień. Twórcy Wiedźmina 3 Dziki Gon również wzorowali się na polskich krajobrazach, miastach i legendach.
W grze znajdziemy odniesienia do lokalizacji takich jak: Żuraw w Gdańsku (Novigrad), wieś Zalipie, Łowicz (okolic Novigradu), okolice Puszczy Kampinoskiej, wieś Bronowice, a także wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym (Redania w grze).
Zobacz również: Nawiedzone zamki z “Wiedźmina”. W którym naprawdę straszy?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS