Głośnym echem odbija się widmo obciążenia JSW podatkiem od nadmiernych zysków za 2022 rok – jako jedynej spółki w branży węglowej.
Wczoraj pisaliśmy o tym, że Reprezentatywne Związki Zawodowe JSW SA. żądają wypłacenia pracownikom 15% netto wartości kwoty przeznaczonej na ten podatek.
Zobacz także
Przypomnijmy, że to kolejny postulat, po wywalczonym ostatniu ponownym przeliczeniu nagród dla górników, po niesprawiedliwym zdaniem związkowców obcięciu premii motywacyjnych za nieobecności w pracy: dni wolne za oddawanie krwi oraz urlopy okolicznościowe. <<Premie w JSW: krew, urlop okolicznościowy – uwzględnione. Związki stawiają nowe żądania>>
Jak się okazuje, przedstawiciele górników nie pogodzili się z niesprawiedliwą ich zdaniem opłatą dla spółki. Związek Zawodowy “Jedność” KWK Pniówek postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. W wystosowanym do posłów i posłanek ziemi śląskiej piśmie związkowcy apelują o wniesienie poprawek do projektu ustawy.
ZZ “Jedność”: danina solidarnościowa dla JSW niesprawiedliwa
Treść apelu prezentujemy poniżej (pisownia oryginalna).
Szanowne Posłanki i Posłowie, objęcie obowiązkową „składką solidarnościową” Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w śladowych ilościach prowadzi eksploatację węgla energetycznego jest krzywdzące i nieuczciwe. W 2022 roku JSW wyprodukowała zaledwie 8% węgla energetycznego w skali kraju. Wysokie ceny węgla energetycznego są wynikiem ograniczania krajowych zdolności produkcji tego surowca (wynikających m.in. z likwidacji KWK „Krupiński” w 2017 roku) oraz pozostałych decyzji podejmowanych przez Rząd – czytamy we wstępie.
Dalej związkowcy podkreślają, że “obciążenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej „składką solidarnościową” jest przede wszystkim niesprawiedliwe”.
JSW nie może i nie powinna zostać obciążona planowaną daniną w zakresie sprzedaży węgla koksowego, który nie jest notowany na rynkach energii i nie służy do wytwarzania energii, lecz stali, o czym Państwo zapomnieli podczas poprzednich głosowań w sejmie!
“Składka solidarnościowa”: JSW – tak, Orlen – nie
Związkowcy zwracają uwagę, że projekt zmiany ustawy nie przewiduje objęcia „składką solidarnościową” grupy Orlen, która osiągała rekordowe zyski wynikające z bardzo wysokich marż rafineryjnych. Marże te wynosiły w II, III i IV kwartale 2022 r. odpowiednio 26,5, 16,4 oraz 22 dolary na baryłkę. W analogicznych okresach roku 2021 wynosiły one odpowiednio zaledwie 1,5, 3,1 oraz 4,5 dolara.
Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej codziennie narażają swoje zdrowie i życie, aby realizować cele wynikające z obowiązków pracowniczych. Zyski JSW wynikają w bezwzględnej większości z produkcji i sprzedaży węgla koksowego oraz koksu – zaznacza ZZ “Jedność” – Przenoszenie odpowiedzialności za wzrost cen energii elektrycznej, gazu i ropy naftowej na Pracowników, którzy w żadnym stopniu nie mają wpływu na ich wartości, jest czymś o czym Ci ludzie nie zapomną w czasie październikowych wyborów.
Górnicy do posłów: przekażemy pracownikom, jak głosowaliście
Autorzy pisma przypominają, że w najbliższych dniach Sejm ponownie będzie głosował nad zmianą ustawy dotyczącej „podatku solidarnościowego”.
To dla Was szansa, aby przemyśleć swoje stanowisko, a następnie podjąć sprawiedliwą i uczciwą decyzję o odrzuceniu niniejszych zmian w ustawie. Wraz z listem otwartym, przekazujemy pracownikom JSW listę Posłanek i Posłów oraz informacje w jaki sposób głosowaliście 13 lipca 2023 r. w niniejszej sprawie. Opublikujemy również wyniki kolejnego głosowania – zapowiadają. – Mamy nadzieję, że nie pozwolicie na obciążanie ogromnymi kosztami Pracowników JSW, która nie odpowiada i nie czerpie zysków wynikających z kryzysu energetycznego w którym znajduje się kraj.
Co sądzicie o sytuacji? Czy JSW S.A. powinna jako jedyna zapłacić daninę od nadmiarowych zysków?
Materiał oryginalny:
https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,zwiazki-jsw-do-poslow-ziemi-slaskiej-skladka-solidarnosciowa-krzywdzaca-i-nieuczciwa,wia5-1-8868.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS