A A+ A++
fot. Andrzej Rostek / Shutterstock

Państwowy operator chce w tym roku zredukować zatrudnienie o grubo ponad 7 tys. osób. To miałoby poprawić fatalną kondycję finansową spółki. Pracownicy grożą jednak sporem zbiorowym i strajkiem – informuje środowa “Rzeczpospolita”.

Jak czytamy, tak ostrego sporu między popierającą rząd Solidarnością a władzami Poczty Polskiej jeszcze nie było. “NSZZ Solidarność i OPZZ, a także ponad 20 innych związków zawodowych działających w państwowej spółce zawarło sojusz. Zamierzają walczyć o zachowanie tysięcy miejsc pracy, które zarząd PP chce zlikwidować” – pisze dziennik.

Według “Rz” redukcja ma dotyczyć niemal 7,3 tys. etatów, z czego 2 tys. osób ma odejść w ramach zwolnień grupowych. To – jak twierdzi gazeta – aż 11 proc. obecnego stanu zatrudnienia. “Pracownicy postawili sprawę na ostrzu noża i domagają się rezygnacji z tego planu. Na spełnienie tego warunku dają zarządowi czas do piątku. Inaczej ogłoszą spór zbiorowy, a nawet strajk” – podkreśla “Rzeczpospolita”.

Gazeta tłumaczy, że dla funkcjonowania Poczty Polskiej kluczowym obciążeniem staje się też pełnienie funkcji tzw. operatora wyznaczonego. “Świadczenie usługi powszechnej (spółka musi dysponować siecią placówek zapewniających dostępność w całym kraju) jest nierentowne. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, strata PP z tego tytułu w ub.r. miała wynieść blisko 0,5 mld zł” – czytamy w “Rz”.

Bogumił Nowicki, przewodniczący pocztowej Solidarności, wskazuje, że do 2020 r. państwowa spółka – inaczej niż wielu zagranicznych operatorów – nie otrzymywała żadnej pomocy z budżetu. (PAP)

mkr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły strongman Mariusz P. oskarżony za “najazd” na hostel
Następny artykułPort Gdynia: terminal dla offshore gotowy przed końcem 2024