W siedzibie KGHM w Lubinie 27 kwietnia odbyło się seminarium organizowane przez Związek Pracodawców Polska Miedź i KGHM Polska Miedź S.A. Spotkanie skupiło się na zagadnieniach zdrowia i bezpieczeństwa pracy w przemyśle. Wygłoszono wiele referatów, ale nad tematem również dużo dyskutowano .
Środowe spotkanie uczestników seminarium pod hasłem „Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w przemyśle” rozpoczęło się od złożenia kwiatów, z myślą o tych, którzy stracili życie pracy.
– To seminarium jest cykliczne. Organizujemy je od kilkunastu lat. Jest pod patronatem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jako ZPPM staramy się wpisać w dyskusję o tym, co możemy zrobić, aby pracowało nam się bezpieczniej i lepiej. Przemysł jest takim bardzo wypadkochłonnym obszarem gospodarki. Z drugiej strony jest mnóstwo innowacji, które chcielibyśmy pokazać firmom, by pokazać jak można zadbać o bezpieczeństwo – mówiła Beata Staszków, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
– Przemysł wszelkiego rodzaju, a górnictwo szczególnie, jest narażone na wiele niebezpiecznych czynników. Zagrożenia naturalne, techniczne, gdzie mamy więcej możliwości do działania związanych z działalnością maszyn i pracowników. To te wypadki, których powinno się unikać. Mimo wielu konferencji, seminariów, szkoleń nie wszystko dociera do ludzi. Brakuje wewnętrznej odpowiedzialności za to, co się w pracy robi. KGHM nie ma zarzutów. Kontrole nigdy nie wykazały niedociągnięć. Wszystkie sugestie dotyczące podjęcia działań probezpiecznych są realizowane – dodawał Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
– Rozmawiamy tu dziś o bezpieczeństwie, procedurach i naszych wynikach. Wiemy jak wiele możemy zrobić, a jak niewiele to znaczy w zderzeniu z naturą, która nam przypomina o swojej sile. Nie możemy jednak ustawać w poszukiwaniu naszych rozwiązań i technologii. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. KGHM przykłada wielką wagę do wszelkich działań na rzecz zdrowia i życia załogi. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości spółki i jest priorytetowe. Liczba zdarzeń wypadkowych w KGHM spadłą z 213 w 2020 roku do 165 w 2021. Zmniejszyła się przede wszystkim liczba wypadków powodowanych przez ludzką nieostrożność. To daje nam powód do zadowolenia – mówił Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji w KGHM Polska Miedź S.A.
Wśród prelekcji można było wysłuchać: „Wybrane narzędzia do kształtowania kultury i bezpieczeństwa pracy w Hucie Miedzi Głogów” w wykonaniu Roberta Gregorczyka , głównego inżyniera BHP w głogowskiej hucie, „Poprawa bezpieczeństwa pracy przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań w maszynach górniczych” autorstwa Tomasza Dzika, zastępcy głównego konstruktora ds. testów i nowych rozwiązań oraz Bożydara Atanasowa, specjalisty ds. BHP P/Z sztygara górniczego zmianowego P/ZKGHM ZANAM S.A. Robert Kołodziej i Marcin Przybyła z Centrum badań Jakości mówili o badaniach środowiska i przemysłu jako wsparcie eliminacji czynników szkodliwych i narzędzi ochrony.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS