A A+ A++

Resort rodziny poinformował, że z zaplanowanych zmian skorzystać może nawet 100 tys. osób. Chodzi bowiem o jedenaście roczników seniorów, którzy w latach 2009-2019 złożyli wniosek o emeryturę w czerwcu. W efekcie otrzymali oni mocno zaniżone świadczenia – czerwiec przez wiele lat był bowiem najmniej korzystnym miesiącem do przechodzenia na emeryturę. Choć udało się naprawić ten błąd, to nie wymyślono jak poprawić sytuację emerytów, których skrzywdziły poprzednie przepisy.

ZUS odda emerytom pieniądze. Chodzi o spore kwoty

Prace nad rozwiązaniem problemu trwały wiele miesięcy – w poniedziałek, 4 listopada w Wykazie Prac Legislacyjnych rządu pojawiła się wreszcie zapowiedź nowych przepisów.

Zobacz również:

– Proponowane zmiany polegają na tym, że w przypadku ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad w czerwcu danego roku w latach 2009-2019 waloryzacji kapitału początkowego i składek, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego, dokonuje się w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju danego roku, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego – czytamy w nowych przepisach.

Osoby, którym przyznano świadczenie w czerwcu w latach 2009-2019, będą mogły liczyć na to, że zostanie ono ustalone od nowa. Co ważne, senior będzie jednak musiał wcześniej złożyć w ZUS odpowiedni wniosek. Nowa emerytura lub renta rodzinna zostanie jeszcze raz zwaloryzowana.

Według wstępnych ustaleń nowe przepisy będą mogły wejść w życie 1 czerwca 2025 roku.

Jak poinformował już Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyrównania dla pokrzywdzonych seniorów mogą wynieść nawet ok. 1,6 mld zł. Odsetki kosztować będą rząd około 531 mln zł. Są to jednak wyliczenia sprzed roku – kwoty te będą więc finalnie o wiele większe.

Mariusz Kędzierski urodził się niepełnosprawny, ale nie zrezygnował z marzeńPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKO BANK POLSKI S.A.: Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKO Banku Polskiego S.A.
Następny artykułŻona i mąż nie zawsze dziedziczą. 3 ważne wyjątki [PRZYKŁADY]