Styczeń będzie ważnym miesiącem dla wielu pań urodzonych w 1953 r. Setki mieszkanek województwa opolskiego dostaną wkrótce z ZUS decyzję o korzystnym przeliczeniu emerytury, a w ślad za tym wyrównanie świadczenia nawet za ostatnich kilka lat.
Do opolskiego ZUS trafia w tej sprawie mnóstwo pytań. Oto niektóre z nich.
Kto i do kiedy musi złożyć wniosek o emeryturę powszechną, by skorzystać z korzystnych zmian dla rocznika 1953 ?
Wniosek o przyznanie emerytury powszechnej – by skorzystać z nowych zasad jej obliczania – muszą złożyć osoby, które, urodziły się w 1953 r. (zarówno kobiety jak i mężczyźni), pobierały wcześniejszą emeryturę na wniosek, który złożyły przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego, czy decyzja w sprawie emerytury została wydana przed tym terminem, czy po nim) i nie miały ustalonej powszechnej emerytury. Wniosek musi wpłynąć do ZUS w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów, czyli najpóźniej w poniedziałek 11 stycznia 2021 r. Osoby, które mają już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie muszą nic robić. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury.
Co się stanie gdy wniosek o emeryturę powszechną zostanie złożony po ustawowym terminie czyli po 11 stycznia 2021 r.?
Gdy wniosek wpłynie do placówki ZUS po 11 stycznia 2021 r., podstawa obliczenia emerytury powszechnej zostanie pomniejszona o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.
Jaka grupa mężczyzn może skorzystać na zmianie przepisów?
Ze zmian w przepisach mogą skorzystać tylko ci mężczyźni, którzy mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat (przed 1 stycznia 2013 r.) np. górnicy, nauczyciele, a także twórcy, którzy w zależności od rodzaju wykonywanej działalności, mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż 60 lat.
W jakim terminie ZUS wypłaci wyrównanie i czy każdy je otrzyma? Za jaki okres będzie to wyrównanie?
W przypadku osób, którym ZUS z urzędu ponownie ustali wysokość emerytury powszechnej lub renty rodzinnej decyzja o ponownym ustaleniu emerytury powszechnej lub renty rodzinnej zostanie wydana po 11 stycznia 2021 r. Kwoty wynikające z tej decyzji czyli wyrównanie zostaną wypłacone w styczniowych i lutowych terminach wypłaty świadczeń, a jeżeli realizacja wypłaty w tych terminach nie będzie możliwa w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.
Emerytura w ponownie ustalonej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechnej, a w przypadku gdy prawo do tej emerytury było zawieszone – od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata.
Jakie tablice trwania życia zostaną przyjęte przy ponownym obliczaniu emerytury dla osób z rocznika 1953 r.?
Do ustalenia kwoty emerytury powszechnej w nowej wysokości zostanie przyjęte średnie dalsze trwanie życia przyjęte w decyzji o ustaleniu prawa do emerytury lub w decyzji, którą podjęto jej wypłatę, jeżeli emerytura była zawieszona z tytułu kontynuowania zatrudnienia, a następnie zostaną uwzględnione kolejne zmiany wysokości świadczenia.
Czy należy złożyć wniosek do ZUS w sytuacji gdy w 2019 roku, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ZUS odmówił przeliczenia emerytury, bo minęło ponad 5 lat od doręczenia i sprawa trafiła do sądu?
Osoba, której ZUS wydał decyzję odmawiającą uchylenia decyzji przyznającej emeryturę powszechną, np. z powodu upływu 5 lat od dnia jej doręczenia, a która następnie złożyła odwołanie od tej decyzji do sądu nie musi składać wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury. W tym przypadku ZUS z urzędu – więc bez wniosku osoby zainteresowanej – ustali ponownie wysokość jej emerytury powszechnej.
Czy osoba z rocznika 1953, która przechodziła z renty na emeryturę powszechną ma prawo do wyrównania?
Od 1 stycznia 2013 r. podstawa obliczenia emerytury powszechnej (składki emerytalne
z uwzględnieniem ich waloryzacji i zwaloryzowany kapitał początkowy zapisane na koncie ubezpieczonego) jest pomniejszana o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze. Podstawa emerytury powszechnej nie jest pomniejszana o pobrane renty. Wobec tego osoby urodzone w 1953 r., które z renty przeszły na emeryturę powszechną nie mają prawa do skorzystania ze zmienionych przepisów.
Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS