A A+ A++

W sytuacji, gdy obywatele Ukrainy tracą prawo legalnego pobytu na terenie Polski, ZUS zmuszony jest zawiesić ich uprawnienia do otrzymywania świadczenia wychowawczego. Tymczasowe wyjazdy z kraju mogą skutkować koniecznością dopełnienia wielu formalności po powrocie.

Fot. Warszawa w Pigułce

Jeżeli Ukraińcy przyjechali do Polski z powodu konfliktu zbrojnego, mają prawo do świadczenia wychowawczego. Wjazd ten musi być jednak odnotowany w systemie Straży Granicznej.

Prawo do legalnego pobytu w Polsce jest potwierdzone jedynie poprzez wpis do systemu SG. ZUS, korzystając z danych tego systemu, ma obowiązek zawiesić świadczenia wychowawcze w momencie, gdy legalność pobytu jest utracona. Tym samym, wsparcie finansowe państwa dociera jedynie do tych, którzy na to zasługują.

ZUS również ma obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego od razu po opuszczeniu kraju przez uchodźców. Ta zawieszenie ma charakter tymczasowy i nie oznacza całkowitej utraty prawa do świadczeń.

Jeśli osoba wraca do Polski w ciągu 30 dni i jej powrót zostanie zarejestrowany przez SG, nie straci prawa do legalnego pobytu, a wypłata świadczenia wychowawczego zostanie wznowiona z naliczeniem świadczeń za okres zawieszenia.

Sytuacja z utratą legalności pobytu po bezpośrednim powrocie do Polski z Ukrainy

Ostatnio ZUS otrzymał zgłoszenia od osób, które wróciły do Polski w ciągu 30 dni od wyjazdu, ale mimo to utraciły prawo do legalnego pobytu, co zostało potwierdzone przez SG. Te osoby prawdopodobnie nie okazały podczas przekraczania granicy odpowiedniego dokumentu diia.pl ani nie zgłosiły, że korzystają z ochrony czasowej. W wyniku tego, po 30 dniach od dnia wyjazdu z Polski, tracą one prawo do legalnego pobytu, a tym samym – prawo do świadczeń.

Aby uniknąć utraty legalności pobytu, cudzoziemiec wracający do Polski powinien poinformować funkcjonariusza SG podczas kontroli paszportowej, że ma zamiar powrócić do Polski w celu skorzystania z ochrony czasowej, oraz okazać za każdym razem dokument diia.pl.

Osoba, która nie dopełniła tych formalności i utraciła legalność pobytu, powinna zgłosić się do komendanta placówki Straży Granicznej na przejściu granicznym, które przekroczyła, z prośbą o korektę danych w systemie SG i przywrócenie legalności pobytu. Takie zgłoszenie powinna wysłać e-mailem do konkretnej placówki granicznej. Wykaz adresów e-mailowych jest dostępny na stronie internetowej Straży Granicznej. Następnie powinna poinformować ZUS (w dowolnej placówce lub za pośrednictwem infolinii), że przesłała takie zgłoszenie.

Po otrzymaniu takiej informacji i sprawdzeniu, że dane w systemie SG są aktualne, ZUS wznowi wypłatę świadczenia wychowawczego wraz z wyrównaniem za okres, za który została przywrócona legalność pobytu.

Utrata legalności pobytu w przypadku powrotu z Ukrainy do Polski przez inny kraj należący do strefy Schengen

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy osoba wraca z Ukrainy do Polski np. przez Słowację. W takim przypadku, powinna ona najpierw zgłosić się do urzędu gminy, aby zarejestrować swój wjazd i złożyć wniosek o przywrócenie statusu UKR w systemie PESEL. Ważne, aby w wniosku wskazała dokładną datę wjazdu na terytorium Polski oraz datę i miejsce przekroczenia zewnętrznej granicy strefy Schengen, która nie jest granicą Polski.

Na podstawie złożonego wniosku w urzędzie gminy, komendant SG zaktualizuje dane w swoim systemie. Dla ZUS będzie to podstawa do wznowienia wypłaty świadczenia wychowawczego wraz z wyrównaniem za okres, w którym legalność pobytu została przywrócona.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromocja na The Falconeer Deluxe Edition na PC – za 8,99 zł
Następny artykułPodniesienie kwoty popularnego świadczenia: 3100 zł od teraz każdego miesiąca [05.08.2023]