Co roku przedsiębiorcy będą mogli być przez miesiąc na „wakacjach składkowych”. W 2024 roku ze zwolnienia ze składek firmy skorzystają w grudniu. 1 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski w tej sprawie.
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy będą mogli raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi skorzystają niezależnie od tego, jak rozliczają podatek dochodowy (w PIT, ryczałtem czy kartą podatkową).
Nowa ulga przysługuje jednoosobowym działalnościom gospodarczym i przedsiębiorcom wpisanym do rejestru CEIDG, którzy zatrudniają do dziewięciu osób. Zwolnienie obejmuje składki przedsiębiorcy na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie ulgi trzeba natomiast opłacać składkę zdrowotną. Co ważne wakacje składkowe dotyczą tylko należności, które przedsiębiorca opłaca sam za siebie. Nie może uzyskać zwolnienia ze składek za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.
Za każdy miesiąc takiej ulgi składki na ubezpieczenia przedsiębiorcy sfinansuje budżet państwa. Będą więc liczyć się do przyszłej emerytury czy ewentualnej renty. Podczas wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
W tym roku tylko grudzień
W 2024 roku przedsiębiorca może zrobić sobie przerwę od składek tylko w grudniu. Wniosek do ZUS musi złożyć w miesiącu poprzedzającym wakacje składkowe. To znaczy, że o ulgę na grudzień musi wystąpić w listopadzie.
Wniosek o nowe zwolnienie ze składek (RWS) będzie elektroniczny. Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik złoży go na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – wyłącznie z konta płatnika.
O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.
ZUS będzie rozpatrywać zgłoszenia automatycznie, a wszelkie informacje w ich sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE.
ZUS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS