A A+ A++

Na Podkarpaciu zgłoszonych do ZUS jest 17 490 obcokrajowców. W powiecie dębickim – 919.

W województwie podkarpackim pracują w większości obywatele: Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii. Mamy też przedstawicieli bardziej egzotycznych krajów, takich jak: Australia, Brazylia, Egipt, Kolumbia, Kuba,  Meksyk, Nepal czy Tajlandia. Liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców zwiększa się z roku na rok. W grudniu 2020 r. było ich 12 933, a na koniec 2021 już 15 tysięcy.

Tak wynika z podsumowania, które przygotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście są to tylko te osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Ilu obcokrajowców pracuje u nas na czarno, to trudno określić.

Legalnie zatrudnieni w zakładach pracy w powiecie dębickim są:
– Ukraińcy – 734
– Bułgarzy – 26
– Gruzini – 26
– Turcy – 25
– Hindusi – 14
– Białorusini – 13
– Rosjanie – 7
– Włosi – 7
– Mołdawianie – 5
– Rumuni – 3
– Słowacy – 3

Ale to tylko część nacji, które mają u nas przedstawicieli. W związku z tajemnicą statystyczną ZUS nie może podać, ilu ludzi pochodzących z danego kraju jest objętych ubezpieczeniem, jeśli na danym terenie pracuje jedna lub dwie osoby. Dlatego w przypadku pozostałych narodowości, są to właśnie takie pojedyncze przypadki.

Mamy więc także pracujących u nas obywateli: Algierii, Armenii, Australii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Belgii, Brazylii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Niemiec, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

W raporcie, który otrzymaliśmy z ZUS jest też kolumna Pozostałe, przy której widnieje liczba 21. Chodzi w tym przypadku o ubezpieczonych, którzy ze względu na błędne dane lub ich brak nie mogli zostać prawidłowo przypisani do obywatelstwa.

– Obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę w branży przemysłowej, transportowej, gastronomicznej, budowlanej i informatycznej. Sporo osób związanych jest z usługami i handlem – podkreśla Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDodatkowe środki finansowe dla podkarpackich placówek medycznych
Następny artykułPoidła dla zwierząt stanęły w Radomiu