A A+ A++

Niewykluczone, że prowadzących działalność czeka test przedsiębiorcy. Urzędnicy chcą dowiedzieć się, jaki zawód konkretnie wykonują.

Od 16 maja zmieniają się druki zgłoszeniowe do ZUS, w których przedsiębiorcy mają podawać kod zawodu zatrudnionych u siebie etatowych pracowników czy zleceniobiorców. „Rzeczpospolita” dowiedziała się w ZUS, że z informacji o wykonywanym zawodzie będą musiały rozliczać się także prawie dwa miliony osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dziennik wyjaśnił, że ZUS tłumaczy nowy obowiązek potrzebami statystycznymi. – Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach  – wyjaśniła, cytowana przez gazetę prof. Gertruda Uścińska, prezes instytucji.

“W formularzu ZUS ZUA „Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej” trzeba będzie wypełnić pole 01 „Kod wykonywanego zawodu” w bloku X. Natomiast w formularzu ZUS ZZA „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych” w bloku V dodane będzie pole 02 – „Kod wykonywanego zawodu” oraz zmieni się opis bloku V na: „Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu” – czytamy na stronie ubezpieczyciela. 

“Jeśli płatnik zgłosi ubezpieczonego do ZUS po 15 maja 2021 r. z kodem zawodu a później konieczna będzie zmiana tego kodu, to powinien zgłosić zmianę na formularzu ZUS ZUA albo ZUS ZZA. W takim przypadku obowiązują ogóle zasady, które nakazują zawiadamianie ZUS o wszelkich zmianach w stosunku do wcześniej wykazanych w zgłoszeniu” – dodano.

Co ważne, Od 16 maja 2021 r. przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych. ZUS ma dostosować program Płatnik oraz aplikację ePłatnik zaplanowanych zmian, a odpowiedni kod zawodu można wybrać z podanej listy.

– Ciekawe, czy ZUS nie zechce w ten sposób powrócić do weryfikacji samozatrudnionych według tzw. testu przedsiębiorcy – zastanawia się Agata Mierzwa, partner w kancelarii DZP. 

GW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwardia rozbiła MMTS Kwidzyn. Znakomity mecz Dawida Balcerka
Następny artykuł„Niedyskrecje parlamentarne”: Budka chciał wyrzucić człowieka Schetyny, a Gowin i Ziobro nie cieszą się z Polskiego Ładu